top of page

…huqe


Fatmir Terziu

Cikje

Fatmir Terziu

… po vazhdoj rrugën me njëmijë arsye

e njohura nuk ka nevojë për dritaren e syve

në këtë cipal ikim pa u ndjerë

e zvogëluar bota

e lodhur përditësia

jetojmë me shëmbëlltyrën tënde

në vargje

qëndroj disi më afër

largësia më sjell akoma më shumë pragje

dhe pragjet thyhen e ciflohen në kokriza dixhitale

nëna vuan, e struk dhimbjen, loton nën lëkurë,

ka të tjera halle,

zemra i digjet nga brenda si furrë,

pastaj ka një cikje fjale

humbet në turmë

bën vullkan brenda meje

distancat alarmojnë në gjumë edhe sytë

e gjithë cikja qëndron si një hije pezull

gjerb dritë

për të ricikluar rrugën edhe në mjegull …

…hamendje

Fatmir Terziu

paska pasur shi

përplasja nuk qenka ndjerë në qelq

nga miza që bën pllaq

ndjeva shiun që sytë m’i lag

e pandodhur

ndërsa shushuron si një korije e dehur

gjethtina e lodhur

shkon përtej skalionit të stërkalave

thërmimi

mandej, tjerr në mendjen time modele të hapura

dhjetëra pore të lëkurëzuara

sjellin mijëra histori në të njëjtën përplasje

derisa syri ngopet me një lumë

e mendja si mendje përthith perëndimin

si ekstazë e përvuajtshme

mbi trupin femëror të hajthshëm të duarve të buta

paska ndodhur, kushedi

shiu ka lagur truptha të lodhur në shi…

huqe

djersa është mbulesë

ka raste që mbështjell lakuriqësinë derisa tretet

ndërsa jashtë ekzistencës së saj një lemzë

hap e mbyll kuti perëndish të lodhura

duke shkruar e rishkruar fatet e lakuriqësisë së trupave

për shkak të ujit që ndotën gojët tona

e njëjta mbulesë griset e ngjitet si letra

që nga molepsja e parë

për shkak të huqeve të vjetra.

19 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page