top of page

45 vjet shëtit e dhimbshme një brengë


45 vjet shëtit e dhimbshme një brengë

Nga Fatmir Terziu


45 vjet shëtit e dhimbshme një brengë,

mbeti e tillë nga një kohë e mbrapsht,

diku në një memorje që ende të dhemb,

diku në një skëterrë brenda në varg.


Janë vitet që dy emra i mbajnë gjallë,

mes rrjedhës së lodhur të Shkumbinit

Vilsoni dhe Genci ngjajnë si një dallgëë,

si n'rrjedhën e Yevtushenkos ndaj tërbimit.


U lodh vetë rrjedha nga koha e çmendur,

sot ngjan si një trung mbi një vargmal,

se rrënjët janë gjallë nuk kanë vdekur

dhe vlerat i mban të strukura në varg.


Pse koha hodhi baltë ndaj poetëve?

talenti foli vetë, pavarësisht nga akuza.

Koha u çmend mes rrjedhës së lotëve

poezia mbeti e ngjyer vetëm tek muza.


Të dy poetët u përjetuan në poezi,

sikurse vargu që luftoi me kolerën,

ishin të dy me dritë të qartë në sy

kuçedra i errësoi kur u mbylli derën.

21 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page