top of page

11 mitet më të preferuara urbane për Londrën


11 mitet më të preferuara urbane për Londrën

Nga Fatmir Terziu

Në një qytet kaq historik sa Londra nuk është për tu habitur që ka mjaft mite për të. Mite, nga ato mjaft të besueshme, deri tek ato dukshëm të rreme. Ekzistojnë disa histori, që disa në Londër besojnë me gjithë zemër të jenë të vërteta, siç është ajo që amerikani bleu aksidentalisht “London Bridge”, për ato që janë thjesht aq të pabesueshme dhe të pamundshme, saqë janë dukshëm një trillim i plotë. Prapëseprapë, londinezëve u pëlqen t’u tregojnë fëmijëve dhe vizitorëve në qytet, sepse asgjë nuk e bën një vend aq të lezetshëm pa mitet dhe legjendat. Këtu janë 11 nga mitet më të preferuara urbane për Londrën.


1. HP Sauce u prodhua në Londër'HP' në shishen tipike HP Sauce jepet me një figurinë që qëndron House of Parlament, dhe madje ka një fotografi të Big Ben së bashku me Pallatin e Ëestminster dhe Ëestminster Bridge në pjesën e përparme të shishes, por është një etiketë mashtruese. Kondicioni u shpik në të vërtetë nga një mjeshtër salcash nga Nottingham i quajtur Frederick Gibson Garton.

Ai shpiku salcën origjinale dhe më pas e regjistroi emrin H.P. Salca në 1895, gjithçka ishte, sepse ai kishte dëgjuar një thashethem, se një restorant në House of Parlament kishte filluar ta shërbente atë, dhe kjo ishte kur u mor vendimi për të përfshirë një fotografi të Parlamentit Britanik.


2. Papagallët trupvegjël fluturojnë përreth Ëest London falë një filmi Humphrey Bogart dhe Katherine Hepburn


Teoria është pas filmit Mbretëresha Afrikane, i xhiruar në Ealing në vitin 1951. Prania e zogjve ekzotikë gjithashtu thuhet se nganjëherë është për shkak të Jimi Hendrix që kishte deklaruar se kishte parë një të tillë në Rrugën Carnaby në vitet 1960. Një teori tjetër sugjeron që krijesat me krahë të tillë të vegjël u panë në Syon Park, në Hounsloë, në vitet 1970 kur një aeroplan u rrëzua nëpër çatinë e aviary, ndërsa një tjetër fajëson dëmtimin e aviaries gjatë Stuhisë së Madhe të vitit 1987. Arsyeja e vërtetë nuk është aq magjepsëse sa gjithçka, studiuesit mendojnë se ka të ngjarë se ka një pasojë prej lëshimeve dhe prezantimeve të përsëritura gjatë dekadave.


3. Hitleri do të blinte një shtëpi në Londrën Jugore


Duket se Balham ka qenë një vend tërheqës për të jetuar për shumë dekada dhe ishte një vend kryesor i caktuar për diktatorin nazist që të kishte selinë e tij në Londër. Një bllok i madh i banesave të quajtur Du Cane Court u zgjodh dukshëm nga Hitleri sepse i pëlqente dizajni, por nuk ka asnjë provë faktike që kjo është e vërtetë. Ekziston gjithashtu një thashethem se Shtëpia e Senatit do të përdorej për Shtabin e Führer-it, kjo është arsyeja pse gjatë Blitz ishte lënë e abandonuar.4. Jack me takë në pranverë


Londra mund të njihej për Jack the Ripper, por thuhej se ishte një tjetër Jack famëkeq që erdhi më parë. Thjesht Jack Heeled Jack u tha se vishte një pelerinë e cila u përplas në erë pasi ai iku nga skena e krimeve të tij, duke përfshirë sulmimin e grave, duke shkaktuar përplasje karrocash dhe duke pretenduar se ishte një polic me armë zjarri. Pasi ai terrorizoi viktimat e tij u tha se ai u hodh mbi ndërtesa dhe mure të tjera të larta dhe gardhe, pra edhe i mbeti emri me taka të larta. Duke filluar nga vitet 1830, shikimi më i fundit i raportuar i Spring Heeled Jack ishte aq i fundit sa ai në vitin 2012, mbase kur ishte duke u provuar në kërcimin e gjatë në Lojërat Olimpike në Londër.


5. Big Ben dhe luanët e Sheshit Trafalgar


Një nga mitet më të famshme në Londër është se nëse Big Ben do të godiste 13 herë, katër statujat luanë në Sheshin Trafalgar do të vinin në jetë. Kjo nëse do të duhej të mbrohej qyteti ose të shpallej tek gjuetia për viktima dhe… e gjitha do të mbetej një enigmë. E sidoqoftë, ky është padyshim një mit.6. Shprehja “leh e çmendur” vjen nga një azil mendor në Barking


Historia shkon se fraza “leh si i çmendur” vjen nga një azil i çmendur mesjetar në gjendjen e tij të atëkohshme në Barking, pra në Mesjetë. Fatkeqësisht, datat nuk vërtetohen pasi lehjet e tilla janë një shpikje e Shekullit 20.


7. Gjithmonë duhet të ketë gjashtë korba në Kullën e Londrës


Ky është një tjetër mit i famshëm, por pavarësisht se është një trillim i plotë është marrë mjaft seriozisht. Me sa duket duhet të kemi gjithnjë gjashtë korba në Kullën e Londrës, përndryshe do të bien edhe Kulla dhe monarkia, diçka vjen nga ajo që Charles II (kuptohet) e mori veçanërisht seriozisht. Sot ka ende gjashtë korba (dhe një rezervë) në Kullë, vetëm në ndonjë rast.8. Pamja e lashtë e njohur si 'Zemra e Londrës' është çelësi i mbijetesës së qytetit


Guri i Londrës tani mund të shihet në Muzeun e Londrës (Imazhi: Lord Belbury / Commons ëikimedia). Ky që ndoshta mund ta merrni me mend është një mit, i krijuar në fakt nga poetët romantikë të shekullit të 18-të. Ekzistojnë një numër i tregimeve që rrethojnë gurin dhe tani në Muzeun Britanik, ndodhen të tilla që tregojnë si ky sikur ishte një gur sakrifikues Druidik, një gur romak dhe që është i vjetër si dionsaurs. E vërteta është që historianët nuk dinë shumë për këtë Gur të famshëm në Londër, përfshirë edhe kur ai daton ose qëllimin e tij.


9. Ju jeni gjashtë këmbë larg nga një mi në çdo kohë


Njerëzit duket se mendojnë se Londra është plot me minj, me thënien se nuk je kurrë më shumë se gjashtë këmbë larg nga një mi në kryeqytet. Statistikisht, kjo thjesht nuk funksionon - mendoni për të gjitha hapësirat e gjelbërta të mëdha, ku nuk e shihni problemin si të tillë. Ne mendojmë se ka më shumë të ngjarë të aplikohet për pëllumbat, që quhen edhe minj të ajrit.

10. Një amerikan bleu aksidentalisht Urën në Londër (London Bridge)


Amerikanët shpesh duket se mendojnë se Ura e Kullës quhet Ura e Londrës, por përralla jonë e preferuar e vogël është e një manjati amerikan që bleu atë rastësisht dhe që mbetet krejt e pavërtetë. Robert P McCullock pretendon të ketë blerë urën e Londrës tërësisht pa qëllim në vitin 1968, duke e ditur plotësisht se ai do të zotëronte buzën e betonit, sesa Kullën mbresëlënëse. Sidoqoftë, ai e kishte dërguar në Arizona dhe në të vërtetë është tërheqja e dytë më e njohur në shtet.


11. Gratë shtatzëna lejohen të urinojnë në përkrenaren e një oficeri policie


Kjo është padyshim e pavërtetë, por bazohet në diçka që në të vërtetë është në një rregullore. Gratë shtatzëna kanë butësi ligjore, nëse kapen në publik duke urinuar dhe nëse një tualet nuk është i disponueshëm, por disi kjo u fut proverbialisht në kapelën e një oficeri policie. Nuk jam i sigurt pse?

@copyright

89 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page