top of page

10 KËSHILLA SHËNDETI NGA LIBRA TË VJETËR
Unë kam një libër të vjetër të trashëguar nga gjyshi. Quhet “Mjeku i Shtëpisë së Popullit” dhe ka receta për gjithçka. Nga çfarë duhet të bëni nëse gëlltitni një gjilpërë deri tek mënyra se si të shpëtoheni nëse ju kafshon një gjarpër, ose keni një plumb në trup. Ja dhe receta ime e preferuar kundër depresionit dhe hipokondrisë ose siç quhet në librin "melankolia e së dielës së shtrembër" /emri më pëlqen shumë :)/.

Ekziston edhe një recetë se si të bëni një mbushje dhëmbësh. Së bashku me të gjitha recetat e tjera, ka edhe 10 këshilla për t'i mbajtur njerëzit dhe kafshët shtëpiake të shëndetshme. Me sa duket nuk kemi shumë ndryshim!


1. Koka duhet të jetë mësuar me të ftohtin që nga rinia deri në pleqëri.

2. Këmbët duhen mbrojtur nga të ftohtit, sepse sëmuren dhe shfaqet reumatizma – e dobët dhe akute.

3. Stomaku nuk duhet të mbingarkohet me shumë ushqime të vështira për t'u tretur.

4. Për të mbajtur të gjithë nga ajri i papastër dhe uji i papastër.

5. Nga mbingarkimi me punë të palodhur, sepse i vret fuqinë e njeriut dhe e çon në vdekje.

6. Flini, hani dhe pini - në mënyrë të moderuar.

7. Askush të mos i nënshtrohet durimit dhe zemërimit, ai sjell vdekjen.

8. Dashuria e çmendur që duhet shmangur sepse shkakton vdekje të parakohshme - shankri, sifilizi dhe të tjera.

9. Të ruash rregullin e moderuar në martesë.

10. Të gjithë duhet të zgjedhin një punë sipas pikave të forta.

27 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page