top of page

Çfarë thonë Greqia, Spanja, Portugalia dhe Italia kur Britanikët mund të vizitojnë përsëri


Çfarë thonë Greqia, Spanja, Portugalia dhe Italia kur Britanikët mund të vizitojnë përsëri për pushime

Disa vende po hapen përsëri për pushuesit evropianë

Industria e turizmit është jetike për ekonomitë e shumë vendeve evropiane, të tilla si Spanja, Italia, Portugalia dhe Greqia, kështu që ideja e një vere pa vizitorë është e frikshme. Plus, për ne Britanikët, ideja për të humbur pjesën tonë të preferuar të vitit - një festë mesdhetare - është pothuajse po aq shqetësuese.

Por megjithëse linjat ajrore kanë filluar të fluturojnë përsëri dhe vendet kanë filluar të hapin kufij, kjo nuk do të thotë se do të lejohemi të shkojmë me pushime atje.

Italia ka thënë se planifikon të rihapë kufijtë e saj për vizitorët nga vendet e BE në 3 qershor, dhe pa qenë e nevojshme të karantinojë për 14 ditë në atë kohë.

Tingëllon shkëlqyeshëm? Problemi është, ne nuk jemi më në BE. Fatmirësisht, shtetasit e Mbretërisë së Bashkuar nuk preken nga masat e Bashkimit Evropian për të mbyllur kufijtë e BE me shtetasit e vendeve jo-BE - kështu që ne duhet të jemi mirë.

Presidenti i Bordit Kombëtar të Turistëve italianë kohët e fundit u tha mediave lokale: "Unë jam gati të nënshkruaj traktate dypalëshe midis vendeve evropiane për të inkurajuar ardhjen e të huajve, ndërsa pres që urgjenca të jetë përfundimisht pas nesh."

Në mënyrë tërheqëse, baret dhe restorantet pritet të rihapin për shërbimet e darkës në qershor - në mënyrë që ëndrra e verës së kuqe dhe makaronave me pamje nga një vresht të mos jetë aq larg.

Portugalia

Vendi ka caktuar një datë se kur do të rihapë hotelet dhe plazhet për turistët - por do të ketë rregulla të rrepta kur të arrini atje.

Hotelet do të fillojnë të hapen nga 1 qershori, por të ftuarit nuk do të jenë në gjendje të kontrollojnë në dhomën e tyre deri në 24 orë pas largimit të miqve të mëparshëm. Rrjetet e diellit gjithashtu mund t'u jepen ekskluzivisht mysafirëve të hotelit (kështu që jo më shumë të ngriheni herët për të çantë një) dhe buffets nuk ka gjasa të shërbehen.

Greqia ka lajmet më të mira për pushuesit, me turistët britanikë të mirëpritur në qershor - për sa kohë që fluturimet po kryejnë.

Një numër plazhet janë tashmë të hapura, dhe së shpejti do të lejohen të hapen edhe restorante dhe kafene me shtrojë në natyrë.

28 views0 comments

Hozzászólások


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page