top of page

ZËRI i ATDHEUT


Xhevahir Cirongu

Poezi nga Xhevahir Cirongu

ZËRI i ATDHEUT

Zëri i atdheut na thërret

në çdo çast,

Me dhimbje dheun e putha

bashkë me një gur.

I hapa krahët si shqiponjë

e në zemër mu ul ngadalë

nga shekujt një flamur.

Ishte gjaku arbëror

Në sfondin e atij flamuri,

Shqiponja në qiell fluturonte

Me vulën e nëntorit 1912 ës.

Dhe sot nëntorët e kuq

të atdheut tim,

Nga gjaku i derdhur nëpër shekuj

I dhanë ngjyrën më të bukur në botë!

Zëri i atdheut na thërret

Shqiponja e lirë të fluturojë,

Në qiellin e kaltër arbëror

Sot e për çdo mot.

Dhe ne ecim rrugëve të atdheut

Duke puthur gurët e dheun,

Vala e detit na përqafon,

Që nga Vlora e Prekaz

Të gjitha historitë u shkruanë:

Një flamur , një gjuhë një Komb

Në gjoksin e nëntorit të Atdheut tim !

Durrës, Nëntor, 2019


7 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page