top of page

Vetëm dy fjalë për dëshpërimin e Rexhep ShahutEshref YmeriNë numrin e sotëm të Portalit “Fjala e Lirë”, lexova shënimin e publicistit dhe të poetit të njohur Rexhep Shahu, me titull “Gjithmonë ka pasur supe e gjokse për grada e dekorata turpi”, në të cilin ai shpreh dëshpërimin e thellë për arsye se Bashkia e Kukësit paska zhdukur nga faqja e dheut Memorialin e ngritur para tre vjetësh në nderim të 2400 kukësianëve të masakruar barbarisht nga ushtria kriminale serbe në vitin 1913.

Me siguri që atë Memorial Bashkia e Kukësit e ka zhdukur me porosi të Ramës. Ai Memorial nuk mund të vazhdonte të ekzistonte më tej në nderim të martirëve kukësianë, sepse pasardhësi i kryetradhtarit Enver Hoxha, neokomunisti Rama, i cili ndjek me besnikëri rrugën e tradhtisë së atit të tij shpirtëror, ka çelur një epokë të re në marrëdhëniet e neokomunistëve të Tiranës me serbosllavizmin, epokën e Ballkanit të Hapur. Dhe në këto kushte, nuk është e hijshme nga ana e Ramës që të vazhdojë të mbajë ende të ngritur memoriale dhe lapidarë që të kujtojnë armiqësitë e vjetra me serbokriminelët. Tani Rama, përmes Ballkanit të Hapur, kërkon të ndërtojë vetëm ura “miqësie” me serbosllavizmin e Vuçiçit, paçka se ky ka qenë dhe mbetet kryekriminel i shqiptarëve, gjë që Ramës nuk i ngjall kurrfarë shqetësimi. Sepse atij i intereson vetëm farkëtimi i miqësisë së zjarrtë me serbosllavizmin dhe futja e shqiptarëve në vathën e Serbisë, pikërisht siç bënte thirrje kryetradhtari Enver Hoxha në mbledhjen e Byrosë politike të 15 dhjetorit 1947:

“…Duhet ta fitojmë kohën e humbur e të bëjmë sa më shpejtë bashkimin de fakto të Shqipërisë me Jugosllavinë në të gjitha fushat, (parti, ekonomi, ushtri, etj.), se Shqipëria nuk mund të qëndrojë si shtet i pavarur dhe aq më pak të ndërtojë socializmin, pa u bashkuar me Jugosllavinë…”.

Çdo shqiptar me vetëdije të lartë kombëtare, kur sjell ndër mend këtë thirrje të kryeargatit të serbosllavizmit Enver Hoxha dhe Ballkanin e Hapur të Ramës dhe të Vuçiçit, vetvetiu vjen në përfundimin e logjikshëm se klika veteranokomuniste e djeshme dhe klika neokomuniste e sotme, me Ramën në krye, janë tradhtare të kombit shqiptar, kryeargate dhe kryeservile të pështira të serbosllavizmit.

Pra, qëllimi i kryetradhtarit neokomunist Rama është vënia në jetë e thirrjes së Enver Hoxhës për miqësinë me serbosllavizmin dhe flakja në humnerën e harresës e të gjitha krimeve të tij kundër shqiptarëve.

San Diego, Kaliforni

24 nëntor 2021


37 views3 comments

3 Comments


Resmi Corbaxhi
Resmi Corbaxhi
Nov 26, 2021

Faleminderit Fjales dhe respekte per problemin sa te mprehte aq dhe prekes. I dashur profesor! Jetoj ne Albany upstate NY. Para disa vitesh u desh te ndertohej nje shetitore buze Hadson river. Lindi nje problem. Shkak u be nje pllake me permasat 35 me 30 ku shkruhej Albania.pllaka e vjeter me shume se 50 vjet dhe askush nuk e di si dhe pse i vendos. Nje gje eshte e sigurte. Ka pasur nje komunitet shqiptar dhe pllaka eshte vendosur je respekt te tyre Shetitorja u shty vetem se askush nuk donte te prishej ajo pllake me emrin ALBANIA. U miratua nje fond i vecante vetem per te ndryshuar planin e shetitores qe te ruhej si deshmi dhe pjese e pasur…


Like

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
Nov 25, 2021

I shumenderuari Prof. dr. Eshrefi, tungjatjetani! I bashkohem plotësisht reagimit

Tuaj në mbështetje të shqetësimit të intelektualit atdhetarë z.Rexhep Shahu. Është tronditës

ai veprim, madje njësoj si masakra, sepse kërkon ta zhduk, mohoi e fshijë përgjithmonë nga kujtesa historike. Nuk kam dëgjuar apo lexuar për diçka të tillë të ketë ndodhur në ndonjë

vend tjetër. Mendoj se duart tradhtare nuk mund t'i realizojnë dot qëllimet nqs iu kundërvihemi

fuqishëm e vendosmërisht me të gjitha mjetet demokratike. Edhe në këtë rast s'kanë për tja

dalë. Ju uroj shëndet e gjithë të mirat! Gëzuar festat! Me konsideratë të veçantë, K.Gjergji.

Like
Eshref Ymeri
Eshref Ymeri
Nov 25, 2021
Replying to

I nderuar Kozma,

Gjatë letërkëmbimit që kemi pasur në internet, kam krijuar bindjen e patundur se në personalitetin tuaj prehet gjeni i një intelektuali me formim të shkëlqyer nacionalist, të mbrujtur me shumë kujdes dhe përkushtim nga prindërit tuaj të nderuar. Pikërisht për intelektualë me brumosje të tillë atdhetarizmi ka shumë nevojë sot jo vetëm Shqipëria Londineze, por mbarë kombi shqiptar në trojet e veta etnike, sepse tradhtia në Tiranë, në krye të pushtetit, ka dalë me pallë sheshit. Ju falënderoj nga zemra për mbështetjen tuaj frymëzuese.

Me respekt dhe mirënjohje të thellë.

Eshref Ymeri

Kaliforni, 25 nëntor 2021

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page