top of page

Vendet e listës së gjelbër


Vendet e listës së gjelbër: Cilat kombe janë në listën e gjelbër të udhëtimeve të qeverisë së MB dhe çfarë do të thotë për karantinën?Janë zbuluar vendet që njerëzit nga MB mund të vizitojnë nga 17 maj pa pasur nevojë për karantinë gjatë kthimit të tyre.

Portugalia, Gjibraltari dhe Izraeli janë ndër vendet dhe territoret që njerëzit do të jenë në gjendje të vizitojnë pa karantinuar gjatë kthimit të tyre në MB, ka thënë qeveria.

Ndërsa Anglia shkon në fazën tjetër të udhërrëfyesit nga bllokimi në 17 maj, është hartuar një sistem semafori që kategorizon vendet bazuar në nivelet e tyre të rrezikut COVID-19.

Çfarë do të thotë për udhëtarët?

Lista e Gjelbër:

Udhëtarët që kthehen nga një vend në atë listë nuk do të kenë nevojë për karantinë dhe do të kërkohet vetëm të bëjnë një test pas mbërritjes.

Përbëhet nga Portugalia, Gjibraltari, Izraeli, Australia, Zelanda e Re, Singapori, Brunei, Islanda dhe Ishujt Faroe, plus disa ishuj të vegjël të largët që janë Territore Britanike Përtej Detit.

Sidoqoftë, hyrja në Australi, Zelandën e Re, Singapor, Brunei dhe Ishujt Faroe është rreptësisht e kufizuar.

Portugalia planifikon të mirëpresë turistët në Mbretërinë e Bashkuar të cilët kanë bërë një test negativ kohët e fundit, janë rikuperuar nga virusi dhe për këtë arsye kanë antitrupa, ose kanë pasur të dyja dozat e vaksinës.

Gjibraltari nuk do të kërkojë që vizitorët në MB të testohen ose vaksinohen, ndërsa Izraeli fillimisht do të rihapë kufirin e tij më 23 maj vetëm për grupet e turistëve të huaj që kanë pasur të dy goditjet.

Lista Amber:

Kjo mbulon destinacionet më të njohura të pushimeve në Mbretërinë e Bashkuar si Spanja, Franca, Italia dhe Greqia.

Sekretari i Transportit Grant Shapps tha "ju nuk duhet të udhëtoni në këto vende tani".

Ata që shkojnë kundër këtij udhëzimi duhet të marrin dy teste pas mbërritjes.

Atyre gjithashtu u kërkohet të vetë-izolohen në shtëpi për 10 ditë, megjithëse mund ta zvogëlojnë atë kohë nëse bëjnë një test shtesë negativ në ditën e pestë.

Lista e Kuqe:

Ndër vendet në listën e kuqe janë Brazili, India, Afrika e Jugut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Turqia dhe Maldivet do të shtohen në listën e kuqe të Mërkurën 12 maj.

Ata që kthehen nga një vend i listës së kuqe duhet të qëndrojnë në një hotel karantinë për 11 netë me një kosto prej 1,750.

Kjo është lista e plotë e gjelbër:

1. Gjibraltar

2. Izraelit

3. Portugalia

4. Australi

5. Zelanda e Re

6. Brunei

7. Islanda

8. Ishujt Faroe

9. Tristan Da Cunha

10. Shën Helena

11. Ngjitja

12. Ishujt Falkland

13. Singapori

14. South Georgia

15. Ishujt Sanduiç Jugor

Listat mund të ndryshohen në çdo kohë, por ndryshimet me shumicë nuk pritet të ndodhin derisa situata të rishikohet në një "pikë kontrolli" më 28 qershor.

A mund të shkojnë me pushime të huaja njerëzit që jetojnë në Skoci, Uells ose Irlandë Veriore?

Administratat e zhvendosura të Skocisë, Uellsit dhe Irlandës së Veriut nuk kanë caktuar data për rinisjen e udhëtimeve të kohës së lirë jashtë shtetit, megjithëse njoftimet priten në ditët në vijim.

Z. Shapps tha se kishte "një shkallë të madhe të marrëveshjes dhe bashkëpunimit në zhvillimin e sistemit".


24 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page