top of page

Vdekja e çuditshme e demokracisë italianeHumbësi i zgjedhjeve të fundit kombëtare tani është partia më e fuqishme në Itali.

Zgjedhjet rajonale në Emilia-Romagna dhe Kalabria të Dielën prodhuan rezultate të cilat kanë implikime të rëndësishme për politikën italiane, duke ndryshuar ekuilibrin e fuqisë në qeverinë e koalicionit midis Lëvizjes Pesë Yje (Movimento Cinque Stelle) dhe Partito Demokratik (PD).

Në Emilia-Romagna, guvernatori aktual, Stefano Bonaccini i PD-së së qendrës së majtë, fitoi me 51 përqind të votave. Ai mundi kandidatin kombëtar të Lidhjes Popullore (Lega) Lucia Borgonzoni, e cila fitoi 44 përqind. Përpara zgjedhjeve, sondazhet kishin sugjeruar se do të ishte një garë shumë e ngushtë në një rajon i cili është një kështjellë tradicionale e së majtës.

Pavarësisht fushatave të pamëshirshme, udhëheqësi i Ligës Matteo Salvini nuk arriti ta çojë partinë e tij drejt fitores. Ndërsa ai shkoi nga mitingu në tubim në të gjithë rajonin, ai hodhi në hije Borgonzoni, gjë që e bëri të vështirë për votuesit ta njohin atë. Politika rajonale është jashtëzakonisht e rëndësishme në Itali, dhe Salvini bëri një llogaritje të gabuar madhore në bërjen e një zgjedhje rajonale gjithçka rreth tij. Por Borgonzoni ishte një kandidat i dobët në çdo rast. Edhe pse vjen nga Emilia-Romagna, kur u pyet në fillim të fushatës zgjedhore cilat rajone të tjera e kufizojnë atë, ajo nuk ishte në gjendje t'i emëronte ato.

Një faktor tjetër peshkues kundër Lidhjes ishte mobilizimi i votuesve anti-Salvini nga lëvizja ‘Sardines’. Lëvizja filloi nëntorin e kaluar me turma duke u përplasur në një pishinë të Bolonjës për të rrëzuar një tubim në Lidhje. Që nga ajo kohë, mitingjet e sardeleve janë përhapur në sheshet e qyteteve në të gjithë vendin ndërsa njerëzit janë mbledhur për të tundur imazhe me peshq dhe për të kënduar këngën tradicionale antifashiste Bella Ciao.

Themeluesit e lëvizjes “Sardines” kanë përjashtuar mundësinë që të bëhen një parti politike. E ardhmja e saj do të flitet në një takim në Scampia, Napoli, në Mars. Por, tani për tani, lindja e saj në Emilia-Romagna dhe fushatat e saj për mobilizimin e votuesve kundër Salvini e kanë rritur PD-në më shumë se çdo parti tjetër. Udhëheqësi kombëtar i PD, Nicola Zingaretti madje u ofroi Sardenjave një "falënderim të jashtëzakonshëm" pas zgjedhjeve të së dielës. Fushata e Sardines gjithashtu duket se ka rritur pjesëmarrjen e votuesve në rajon, e cila u rrit në 67 përqind në këto zgjedhje, nga vetëm 37 përqind në 2014.

Edhe pse Liga nuk arriti të fitojë në Emilia-Romagna, në të njëjtën ditë, në rajonin jugor të Kalabrisë, ajo ishte pjesë e një koalicioni fitues me qendrën e djathtë Forza Italia dhe Vëllezërit e krahut të djathtë të Italisë (Fratelli d'Italia ). Jole Santelli i Forza Italia triumfoi me 55 përqind të votave mbi Filippo Callipo të PD me 30 përqind.

Para fitores së PD në Emilia-Romagna, Lidhja kishte fituar tetë zgjedhjet e saj të fundit rajonale. Ajo është akoma udhëheqëse në sondazhet e opinioneve kombëtare me një vlerësim aprovimi prej rreth 31 përqind. Ndërsa humbja në Emilia-Romagna ishte një pengesë për Ligën, partia prapëseprapë ka vrull politik pas saj.

Në të kundërt, Lëvizja Pesë Yje në pushtet nuk pësoi asgjë nga një shpërthim të Dielën. Partia më e majtë populiste fitoi vetëm nën pesë përqind të votave në Emilia-Romagna dhe pak më shumë se gjashtë përqind në Kalabria. Vetëm dy vjet më parë, në zgjedhjet e fundit kombëtare, Five Star fitoi pjesën më të madhe të votave: 33 përqind.

Pas atyre zgjedhjeve, partia shpejt u rikthye në premtimin e saj për të shmangur koalicionet me partitë kundërshtare. Së pari hyri në koalicion me Ligën. Pastaj, vitin e kaluar, pasi Lidhja tërhoqi prizën me shpresën për të sjellë zgjedhje të parakohshme, Lëvizja Pesë Yje solli Partinë Demokratike, kundërshtarin e saj kryesor, në qeverinë aktuale.

Koalicioni me pro-BE, themelimi i PD-së ka rezultuar edhe më shkatërrimtar sesa marrëveshja e saj e mëparshme me Lidhjen. Pas më shumë se 20 deputetëve të Pesë Yjeve të defektuar ndaj grupimeve të tjera politike, lideri Luigi Di Maio dha dorëheqjen si udhëheqës javën e kaluar. Ai mbetet në postin e ministrit të jashtëm ndërsa partia drejtohet nga kujdestari Vito Crimi. Nëse vazhdojnë mbrojtjet nga Pesë Yje, qeveria mund të humbasë shumicën e saj parlamentare, e cila është veçanërisht e paktë në dhomën e sipërme. Kjo do të çonte në përpjekje për të krijuar një koalicion të ri qeverisës ose në një Zgjedhje të Përgjithshme.

Tani për tani, dorëheqja e Di Maio dhe zgjedhjet e së Dielës kanë zhvendosur në mënyrë dramatike ekuilibrin e fuqisë midis dy partive qeverisëse. Pas shumë mosmarrëveshjeve të frikshme, PD tani ka të ngjarë të fitojë dorën e sipërme në politikëbërje, pavarësisht se është partia e vogël.

Zgjedhjet rajonale të së Dielës ishin kulminacioni i një seri ngjarjesh politike gjatë dy viteve të fundit që kanë çuar në një situatë farsike, jodemokratike. Nga partitë e mëdha politike, humbësi kryesor në Zgjedhjet e Përgjithshme të Përgjithshme në 2018, Partia Demokratike, tani mban më së shumti pushtetin në qeveri. Ndërkohë, partia që fitoi pjesën më të madhe të votave në zgjedhjet e vitit 2018, Lëvizja Pesë Yje, është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme. As nuk mund të merrte 10 përqind në asnjë prej votave në zgjedhjet e së Dielës. Entirelyshtë plotësisht e imagjinueshme që Lëvizja Pesë Yje thjesht mund të shpërbëhet.

Partia më e popullarizuar në shkallë vendi, Lidhja, e cila ishte forca mbizotëruese në qeveri deri në gushtin e kaluar, e gjen veten në kundërshtim. Në të kundërt, njeriu që ka udhëhequr qeverinë për gati dy vjet, kryeministri Giuseppe Conte, nuk ka qëndruar kurrë në zgjedhje. Dy koalicionet që ai ka udhëhequr janë formuar përmes ndërhyrjes jodemokratike të presidentit të Italisë, Sergio Mattarella, së bashku me politikanët dhe burokratët e BE-së. Sidoqoftë, Conte ka sugjeruar që Salvini mund të bllokohet nga qeveria për të paktën tre vitet e ardhshme - udhëheqësi i pazgjedhur i këtij koalicioni jodemokratik planifikon ta mbajë qeverinë në pushtet deri në vitin 2023.

27 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page