top of page

Vargjet e kaltēr te triremave joniane


Agim Bajrami

Vargjet e kaltēr te triremave joniane

( Mbresa nga festivali i 13 i festivalit poetik Trireremat e poezise joniane )

Mbas shijes së hidhur që na lanë tērmetet e fuqishēm në Durrēs dhe Tiranē shoqēruar nga vapa e bezdissshme e vjeshtēs ,njē ftesë pēr në festivalin e triremave joniane ishte si një çlirim nga ankthi Aq më mirē kur pēr tē shkuar gjer aty , zgjedhim rrugën e bregut, Piqeras ,Borsh Vuno , Himarë , Lukovê Eshtê një rrugë disi e vështirë ,por dhe kaq piktoreske Edhe pse fund shtatori Saranda ende vazhdonte te mbajê veshur kostumin e verēs, duke përjetuar kështu njē sezon të sukseshëm turistik Grupe turistësh dhe jahte tê bardhë janë padyshim dekori mē i bukur i kētij qyteti bregdetar Gjatë kësaj vere thonë statistikat e bashkisē qyteti u shumfishua disa herē nga pushuesit e shumtē ardhur nga shumê vende të kontinentit Në hotel "Butrinti "dhe Sejko "turistê çekê dhe hungarezē hyjnë dhe dalin grupe grupe me të folurat e tyre karakteristike dhe entuziaste Ka shumë arësye qē njē qytet kaq atraktiv si Saranda të ndihet kaq i bukur edhe në kētë stinë Arësyet natyrisht janë deti ,ajri i pastēr njerëzit mikpritēs dhe plazhet ,por këto ditë njē arsye tjeter shtesē është poezia Eshtē ajo qē nē njē nga vargjet e saj e ka krahasuar konfiguracionin e kētij qyteti me qerpikët e bukur tē nji vajze Dhe nuk e ka tepruar aspak me kētē krahasim tē rrallë Jo mē kot grupe poetēsh do ti shikosh duke shetitur krahas vendasve por edhe turistëve të shumtë Vargje te bukur ,foto dhe shume entuziazëm ,sepse ku janë poetēt janē të pranishme edhe bukuritë Kryetari i klubit tê shkrimtarëve sarandiotë Pajtim Çaushi pohon se kêtë vit festivali i triremave joniane, i cili është né vitin e tij tê trembëdhjetē, ka zgjedhur tē ketē mysafirē edhe pēr sivjet emra të njohur té poezisë greke , ,kroate bullgare Maqedone dhe shqiptare si Ruxandra Cesereannu dhe Corin Braga Rumani Nicola Açetura Loredana Pietrafresa Itali Dhimitris Kanelopullos Vasilis Panthis Adonis Skiathos Kostandinis Komianos nga Greqia , Slavica Gadzova Sviderska nga Maqedonija e veriut Flutura Açka Etleva Tafa dhe Vladimir Muca nga Tirana dhe Durrsi Anton Nikë Berisha dhe Zade Kuqi nga Kosova etj Promovime librash ,lexime poetike dhe shume adrenalinë artistike Eshtë kēnaqësi dhe emocion i veçantē pêr sejcilin prej nesh té këmbejē libra dhe të shtrëngoj duart nē kētē event me poetin italian Donato Altomare ,nga Molfeta Ai ka ardhur kētu sēbashku me bashkēshorten e tij edhe kjo poete e njohur Loredana Pietrafesa Donato ēshtë autor i mbi 300 librave me poezi ,esse romane publicistike,parathënie ,sprova etj Romani i tij "Simfoni për perandorin" botim.i shtepise botuese prestigjioze "Elara" në Bolonja ,eshte edhe fitues i cmimit te kritikēs Vegetti ,ndērsa njê tjeter roman i tij "Maxima" ështé fitues i çmimit Montadori Tê dy kéta romane jané kondideruar si njē sukses nga kritika letrare italiane Edhe Loredana ēshtē autore e shumē vēllimeve të sukseshém me poezi si :Lëvore ,Prita dhe funde ,Nê skaj të njê droçke gjërash, Unē që jam prej hëne etj Ajo êshtë laureate e çmimit prestigjioz të botimeve abruceze me 2017 Botimet e san jany botuar nē disa gjuhë evropiane

Ka oqeane tē tjerë

Të trazuar nga shqetësimi

Që se tregojnë kurrê fundin thotē ajo në poezinë e realizuar Faqja tjetër e hënës Po kêshtu ēshtë kënaqēsi mē vete takimi me grupin e poetëve njohur grekê, që me zor e presin ftesën e kolegēve tê tyre sarandiotē pēr tē vizituar qytetin e bekuar te 40 shenjtoréve Eshtē pohuar me tê drejtë qē arti dhe letêrsija janē ura tê padukshme qê lidhin popujt me njēri tjetrin dhe pranija e tyre e pérforcon mē së miri kētē fakt Kostandino Komiano ka ardhur nga ishulli magjepês i Korfuzit, fqinji bukurosh dhe i pērjetshēm i Sarandes As dy milje detare nuk i ndajnë nga njëri tjetri kēto vende ,ndaj Kostës i duket se ka njê jetē tē tērë kētu Teksa e dëgjoj tek reciton gjithē pasion poezinë "Orvatje e fundit ", brenda meje nis e krijohet nje moment pezulli

- Afrohuni prane meje ujra ,thote ai nder te tjera ne kete poezi Ne skenen e dukshme absurde te déshires sime te shtypur

Sulmê asimetrike shkaktare

Poezitë e Kostës dhe shumë poetēve të tjerë miq ,e kanë te shkrirë brēnda vetes filozofinē e lirisē dhe tē ecjes pērpara Eshtē njē poezi që gëlon nga dridhjet dhe emocionet e brendshme njerēzore Mē vjen në mend nje varg i poezisë së njê poeti tjetër grek Vasilis Pandhis me titull Joni

Ujra epshorê si vdekjaMes lulezimit te puberteveKëtu ështu qē ujratVijnē pēr tē vdekur PO kêshtu" Triremat joniane" janē dhe një shkak i bukur për tu takuar krijuesit e kësaj treve me njēri tjetrin E ndjeva të afert dhe shumë pranë edhe vargun spontan por tê thellë në mendime tē poeteshēs se re Slavica Sviderska ,fituese e shumê çmimeve letrare ne Maqedoni e gjetkë Poezité e kêsaj autoreje tashmë gjenden te përkthyera nê shumē gjuhë tu botës ,si arabisht ,anglisht ,çekisht , kinezçe ,serbe etj - Unë i kam te dy fytyrat e Jezusit shprehet metaforikisht ajo nê poezinë e ndjerē "Hartografia e vetvetes "

Unë me vete barti SaharēnDhe muzikën e Afrikës së veriut që e këndojne burrat që e këndojnë qelizat femêroreDhe të gjitha babçorkat ballkanike nē mua Mbas saj në podium ngjitetedhe njē emer i njohur i mendimit kritik teatral ,në vênd Mjeshtri i madh Miho Gjini Edhe ai ka ardhur nga larg nga Athina e largēt , ku ka gati 3o vjet qe jeton me familjen Mosha le tē bējē të veten ,por për Miho Gjinin ajo nuk ka ndonje vlere te vecante Eshte e ngjeshur veprimtarija e tij letraro artistike Monografite per Naim Frasherin Margarita Xhepen dhe Nikolin Xhojen , me shume se pēr ta , janē nē fakt monografi pēr evoluimin dhe madhēshtinē e artit tonē nē vite Miho ēshtē nga ata intelektualē qē zērin e ngritur per zhvillimin e njē arti tē pastēr nē diktaturē ,e ka paguar me vite tē tērē burgu dhe internimesh Eshtē kjo arēsyeja qē prezantimi i tij nga moderatori Dashamir Malo ,u shoqērua me duartrokitje tē ngrohta nga gjithē tē pranishmit Nē Sarandē pasqyrat e detit dhe tē poezisē pēr gjatē dy ditēve u bashkuan dhe u bēnē nji Vargje dhe valē dhe mbi tē gjitha shumē emocione Eshtē poezia qē e ka kētē forcē dhe atribut ndjesor Mē emocionon pērkujdesi i pushtetit vendor tē ketij qyteti ,qē kishte dērguar enkas pēr ta pērshēndetur kētē aktivitet nēnkryetarin e bashkisē ,por edhe impenjimi i emrave tē njohur tē poezisl sē kētij qyteti si Agim Mato ,Pajtim Caushi, Hekuran Halili , Irena Gjoni ,Timo Merkuri etj Poeti i njohur Bardhyl Maliqi vjen në kētë aktivitet mbas disa botimesh te suksesshme nē Bullgari , Kroaci dhe Itali ,duke kontribuar kēshtu me sa të mundë pē r njohjen e poezisē sonē nē këto vende , por mua nuk di pse më pëlqen ta identifikoj kētē poet me poemën e tij interesante "Bajamet e Konispolit ,"ashtu siç mē pëlqen ta identifikoj edhe poetin tjeter sarandiot Agim Mato me "Shtëpitē tona nē jug" Hekuran Halili ing i ndërtimit ,por njēkohosisht autor i disa vēllimeve të sukseshēm me poezi , sapo mori në duar vellimin e ri poetik" Ç'ti bej shpirtit ",vëllim ku nē fokus eshte tema e dhimbshme e Çamerisë martire ,si dhe problematikat e arealit tonë Teksa pijmē njē goto verl ne ambientet e Sejko hotel shkrimtari i njohur i kësaj treve dhe njëkohosisht kryetari i ketij klubi Pajtim Çaushi mē dhuron romanin e tij tē fundit" Flatrat e Ajtoit" Eshtē nē natyrēn e tij krijuese thellimi nē psikologjinē e personazheve dhe njē frymē e dukshme sarkastike Pajtimi tashmē ēshtē njē autor qē adhurohet nga njē masē e gjerē lexuesish jo vetēm nē vendlindjen e tij Nē ditēn e dytē tē Triremave nē sallēn e shtepisē sē kulturēs u zhvillua edhe njē promovim.model i krijimtarise sē njērit prej lirikēve mē tē njohur botērore Mihail Eminesku Rreth profilit te tij krijues dhe rrezatimin e tij nē lirikēn e kohēs foli poeti dhe studiuesi rumun Corin Braga Njē studim me referenca prej shumë studiuesve tē njohur rumunē të krijimtarisē se Mihail Emineskut Aktivitetit i dha me shume gjallēri dhe konkretësi grupi i aktoreve té reja , pērgatitur nga aktori dhe regjizori i njohur Karafil Shena Ndërsa grupi i poetëve bëri njē vizitë nē orët e paradites nē parkun kombëtar arkeologjik te Butrintit ,unê pērfitova nga rasti tē bëj njē vizitë në Vila Veli , të poetit çam nga qyteti i Ksamilit Eduart Veli Edi ështē shembulli tipik i njeriut punëtor të ditëve tē sotme E nisi qē nga hiçi biznesin e turizmit ,dhe me punē ja ka dalë tē ndêrtojē njē hotel tē vogêl dhe tē bukur familiar nē brigjet e kaltra të Jonit ,Por jo vetëm kaq - Sa herē jam i lirë dhe i frymezuar ,thotē ai ,unë nis të shkruaj vargje poetikë ,kjo sepse nēpērmjet vargut dhe këngês arrij më sē miri të plotësoj vetveten Edi vitin e kaluar botoi librin e tij tē parē me poezi , por nē planet e tij krijues janē edhe libra të tjerē poetikē Té tillë entuziazém arrin té dallosh edhe tek shkrimtarja e re dhe e talentuar e kētij qyteti Blerina Proi Nē mbrëmje poetët miq dhe vendas e mbushën natën sarandiote me vargje dhe tinguj poetikē Dhe nuk ka më bukur tē bashkohen e tē bêhen një ,simfonitē e valēve me vargjet e shpirtërave tanē Triremat joniane éshtë jo vetëm një festē poetike por edhe njē harmonizim përvojash dhe shkollash tē ndryshme poetike ,takim.krijuesish dhe krijim miqēsish ,dhe mbi tē gjitha Ndērtime urash miqēsije ,për tē cilat kemi kaq shumë nevojë Nē mbyllje për tê gjithē pjesëmarrësit u ndanē edhe çertifikatat e mirënjohjes ,si pēr ta përcuar edhe nēpērmjet tyre , jehonen e mirē tē kētij aktiviteti
FOTOT NGA DASHAMIR MALO30 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page