top of page

VAJZA ME FLOKË KAÇURELA


VAJZA ME FLOKË KAÇURELA


Nga Arqile Gjata


Nëpër ajër ... një vajzë me flokë kaçurela fshehur në thëllësinë e fjalëve misterioze mbiell nëpër sytë e kalimtarëve dritë pranverore!

Mbi gërmëzimet tingëlluese ajo ka zërin e saj të memories poetike mbirë nga pena e flokëve kaçurela larg gjumit të mërzitjes.

Kaçurelsja melodi qëndisë, mbi qepalla i qëndrojnë rrëkezat e kujtimeve të virgjëra dhe endet dritare më dritare të shkruaj marrëzishtë për puthjen e parë, mbi lotin lodhur nga pritja me ëndrra të lulëuzara si pemë pranvere botën e saj përkund në çdo stinë, në qiell e mbi pyllin e pagjumë në drejtim të erës kaçurelat ndërojnë ngjyrë si në kohë vjeshte e me majën e gishtit vajza me flokë kaçurela peshën e diellit mban mbi vete.

Tetor 27-2013 Nga Arqile Gjata

6 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page