top of page

Unë me ty


Bajame Hoxha

Bajame Hoxha-Çeliku

Unë me ty

Oh, të desha çdo natë mes ëndrrave të të gjeja,

mes ëndrrave të të gjej, i lutem Zotit edhe tani.

Se, vetëm në ëndërr të puthja, të prekja, ishe i imi.

veç në ëndërr, kam bërë dashuri, unë me ty…

Aty në ëndërr, ëmbëlsisht, unë njoha prekjen e parë,

nëpër ëndërr kam njohur pasionet e forta stuhi.

Ta dish! Në ëndërr kam bërë dashuri si putanë,

në shtrat vërtet, s'kam qenë kurrë, unë, me ty.

Eh sa bukur! Unë vajzë e re vrapoja,

pranvera më lulëzonte shumë ngjyrëshe në sy.

Unë isha një vajzë e mitur akoma,

kur papritur, rrahjet e zemrës, i njoha në gji.

Natën, gjumi më çonte gjithnjë ndër trazira,

dhe zemra më rrihte aq fuqishëm për ty.

Ëndrrat më fusnin nëpër çudira,

nëpër gjumë, e mora dhe puthjen nga ti.

BUZAGAZI YT

Sikur të më errësohej terri natës

E dita të shkëlqente në dritë,

Unë s’do të isha gjë tjetër

Veç buzagazi yt.

E vetëtimtë trandja e papritur,

Që e përjeton veç shpirti poet.

Është ai buzagaz yt i ndritur,

Që me hojëza mjalti më nget.

Të gjitha çastet e mia ndër vite,

Buruar nga valë e syve të tu!

Më dukej e ëmbla burbuqe,

Kish çelur veç në sytë e tu.

Zotit s’do t’i lutesha për gjë tjetër,

Pranverë të kthehesha një ditë!

Unë s’do të isha gjë tjetër

Veç buzagazi yt!

ËNDRRA IME

Kur dashurinë time pas jetës tënde mbështolla,

Në shpirt rrezja e diellit më hyri menjëherë.

Kjo ndjenjë dukej në paqe, në ty kur vërshova,

Furishëm seç më duket si një shpresë e re.

Gjithçka më shndërrohet, në një ëndërr gjëmimesh,

Pyes veten vallë, kjo jetë, ka prapë pika takimesh?

Kam vuajtur gëzimesh, por s’ kam menduar kurrë,

Se do ndahesha prej teje me një zemër gur.

29 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page