U nderua rreshteri britanik që rra në malet mbi fshatin Tragjas, Shqipëri
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Mbretërisë së Bashkuar, në Republikën e Shqipërisë, Alistair King-Smith shkruan: „Çfarë ceremonie prekëse dhe momenti frymëzues i historisë sonë të përbashkët. Faleminderit të gjithë atyre që morën pjesë në Ditën e Kujtimit dhe funeralin për Sgt Twiddy, duke nderuar ata që bënë sakrificën e fundit për paqen.“


Rreshteri britanik, Peter Twiddy, që rra gjatë Luftës së Dytë Botërore, është varrosur në Tiranë, Shqipëri. Të Mërkurën, 20 Tetor, në atë ditë që ai do të kishte 100 vjetorin e lindjes, Rreshteri (Rreshteri) Peter Tëiddy RAFVR, më në fund u varros me nderime ushtarake nga anëtarët e Skuadronit të Ngjyrave të Mbretëreshës, Forcat Ajrore Mbretërore gjatë një shërbimi që u organizua nga Ministria e Mbrojtjes Qendra e Përbashkët e Viktimave dhe Mëshirës (JCCC), e njohur edhe si 'Detektivët e Luftës të MOD'.

Ceremonia u zhvillua për 22-vjeçarin Sgt Tëiddy në Varrezat Përkujtimore të Parkut të Komonuelthit (CWGC) të Parkut të Tiranës, Shqipëri dhe u krye nga Reverend (Drejtuesi i Skuadronit) Chrissy Lacey, Chaplain RAF High Wycombe.

Tracey Bowers, JCCC dje tha: “Ky ka qenë një rast magjepsës për të hulumtuar dhe punuar. Unë jam mirënjohës ndaj familjeve që dhanë ADN -në e tyre në mënyrë që të mund të identifikonim Sgt Twiddy. "Ne kujtojmë të gjithë ekuipazhin dhe pasagjerët që u vranë 78 vjet më parë sot në atë që ishte një mision trim."


Natën e 19 tetorit 1943, një aeroplan Halifax HR674 u nda për të kryer një operacion sekret të koduar me emrin "Fidani 7". Sgt Tëiddy së ​​bashku me gjashtë ekuipazhe të tjerë nga Skuadra Nr.148 shoqëruan dy pasagjerë, Kapiten A. Careless dhe Signalman D.Ë. Rockingham, të cilët ishin të lidhur me Ekzekutivin e Operacioneve Speciale (NSH).

Qëllimi i misionit ishte heqja dorë nga furnizimet dhe dy personeli i NSH -së. Zona e rënies ishte e lartë në malet mbi fshatin Tragjas, Shqipëri. Avioni u ngrit nga Tocra, Libi më 19 tetor 1943 në 2325 orë me kohën lokale dhe nuk u kthye.

Përpjekjet për të gjetur aeroplanin, përfshirë kërkimet në det, nuk patën dobi deri më 22 tetor 1943 kur u mor një sinjal nga terreni që thoshte se aeroplani ishte rrëzuar në orët e para të 20 tetorit me humbjen e të gjithë personave në bord.

Pas informacionit në lidhje me vendndodhjen e vendit të përplasjes në Halifax të dhënë në Seksionin e Mbrojtjes në Tiranë, një ekip nga Ambasada u vendos për të hetuar. Mbetjet njerëzore u morën nga rrënojat dhe ADN -ja u përdor për të konfirmuar se ishin ato të Rreshter Peter Tëiddy.

Familja e Rreshter Peter Twiddy tha dje: "Ne të gjithë jemi mirënjohës që u arrit një përputhshmëri pozitive e ADN -së dhe misteri për atë që i ndodhi gjithë atyre viteve më parë anëtarit tonë të guximshëm të familjes u zgjidh përfundimisht."

I nderuari Lacey dje tha: "Për 78 vjet vendi i pushimit të Sgt Twiddy ka qenë i panjohur. Tani, në ditën e tij të veçantë (përvjetorin e lindjes dhe vdekjes së tij), ne mblidhemi për të thënë se ai është i njohur; në vendin e tij të fundit të pushimit ne njohim sakrificën përfundimtare që ai bëri. Ne qëndrojmë në kujtesë për paqen për të cilën ai dhe ekuipazhi dhanë jetën, dhe lutemi që të ketë paqe ndërsa pushojnë. ”

Kush ishte Peter Twiddy


Peter Twiddy lindi më 20 tetor 1921 në Stockëell, Surrey, nga Albert Arthur Twiddy dhe Elsie Edith Ward. Peter kishte një motër më të madhe që vdiq si foshnjë dhe një vëlla më të vogël, Eric, i cili vdiq në vitin 2013 në moshën 89. Gjatë gjithë karrierës së tij karakteri i Pjetrit u përshkrua gjithmonë si shumë i mirë. Peter u vra në ditëlindjen e tij të 22 -të.

Varri do të shënohet me një gur varri të siguruar nga CWGC, i cili do të kujdeset për vendin e tij të fundit të pushimit në përjetësi. Mel Donnelly, Menaxheri i Rastit të Përkujtimeve të CWGC, tha dje: "Në këtë datë të rëndësishme, Sgt Twiddy tani mund të prehet. Ne jemi krenarë që jemi në gjendje të shënojmë varrin e tij me një lapidar të CWGC që përmban të dhënat e tij dhe një mbishkrim personal të zgjedhur nga familja e tij, duke siguruar që as ai, as sakrifica e tij nuk do të harrohen kurrë."