top of page

U LA QYTETI NË SHI


MBAN AROMË VJESHTE


Nuk u përmbajtën me shegët

Shperthyen muret,

Të lirë, të gëzuar,

Me kokrrat e kuqe dashurie


Edhe ftonjtë e poqen aromën

Në mushtin e verdhë

Zili i kanë mollët

E skuqen faqet nga xhelozia


Rrushi bëri termet të fortë

E hapi burgun.

Buzët dashuroi

Dhe dehu shpirtin e përvuajtur


Hëna lahet në ujin e lumit tim

Të puthura dërgon...

Ç’na bëre moj vjeshtë

Tani, kur more rrugën për të ikurSytë e përmalluara të mirës sime

U bënë vjeshtë

Ranë në endërrime

Me aromë ftoi e shegë dashurieS’MË LË TI...


Nuk e di si humba rrugën e monopatit

Në një luginë të panjohur, diku

Ajo kish fytyrë të rrudhur,plak

Me sy të mistershme

Me sy kukuvajkë


Zëri i bulkthit më shton drithërimat

Çakërrit sytë ankthi me frikë

Sikur sheh hijen e djallit

Më lë edhe ky diell

E fshihet pas malit


Me panik kërkoj lemshin e Arjanës

Mos më çon te shtëpia e Zanave

T’u tund foshnjën në djep.

Po kjo mjegullë e luginës

Nga xhepi ma kish vjedh


Kur terri zgjat krahët të më përqafojë

Një zë terë ëmbëlsi më therret

Më ndriçojnë shtegun dy sy

Dy duar më rrembejnë

E dashura ime, je ti?U LA QYTETI NË SHI


Ja tani, pas shiut sikur u qetësua pakëz edhe deti

Me një peshqir bojëqielli fytyrën po fshin qyteti


Mori guxim edhe dielli dhe syrin nxori mes resh

Me ylbere piklash të shiut rruga me fosfor u vesh


Qyteti u la e aromë hodhi në gushën argjendlarë

I bukur si drita e syve të vajzës në puthjen e parë


ZGJIDH, MË TË BUKURËN PRANVERË


Sytë e medhenj të nxënëses sime Anisë

Kaltërojnë si ngjyra bukuroshe e qiellit

Me fantazinë e saj luan dhe bëhet fluturë

Përkundet tërë gaz ajo,në krahët e diellit


Më ngul sytë kur flas për dallendyshet

Ikën, fluturon dhe bëhet shoqe me erën

-Mësues ku janë tani? Pse vijnë në Mars?

-E mira ime Anisë:Të sjellin pranverën.


Nxënësja ime e urtë më shikon me habi

-Pse,nuse është ajo,qe në krah e mbajnë?

-Shihe Anisë,është magjistare me shkop

Çdo gjë që prek buit,dritë,fluturë e lulnajë


Pastaj ul kokën nxënësja ime e mirë Anisë

Pikturon një dallendyshe me krahë të gjerë

E kënaqur e sodit dhe i peshperit në vesh

‘Këtë herë zgjidh më të bukurën, pranverë’KUR KTHEHEM NGA VENDLINDJA


Sa herë që kthehem nga vendlindja ime

Një lemsh i athët më mblidhet në grykë

Rrugicat ulin kokën e ofshajnë me merzi

Dhe mani i plakur dridhet e bëhet nevrik.


Sa herë që kthehem nga vendlindja ime

Nuk e di pse dita merr një tjetër ngjyrë

Oborri i thinjur para kohe, s’i ngre sytë

Më kthen shpinën dhe pjergulla ime e mirë


Sa herë që kthehem nga vendlindja ime

Hedh në krah trastën e dhirtë të gjyshit tim

Në të, pak borzilok e fotot e të shtrenjtëve

Mbeshtjellë me merak me një copë trishtim


Sa herë që kthehem nga vendlindja ime

Sa e dua përqafimin tend,o e dashura ime

Mos më shkrin gurin që rendon në shpirt

Mos më lehtëson dhëmbjen me ledhatime

26 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page