top of page

Trokitje në memorje për gazetarin Agron Bala


Trokitje në memorje për gazetarin Agron Bala

 

 

Më 14 janar 2016 ndërroi jetë duke lënë mjaft projekte dhe përkushtime mediatike në mes. Tashmë kanë kaluar tetë vite dhe emri i tij duket se po prek memorjet e shokëve dhe miqve të tij, po aq dhe studentëve me të cilët ndau orë leksionesh. Unë personalisht e kam njohur në vite të vështira të ditëve me përkushtim demokratike dhe me të kam punuar në një kohë relativisht të shlurtër tek Radio „Kontakt“ në Tiranë. Por me të u takuam në kohën kur unë ligjërova „Shkrim në Media“ në Universitetin e Elbasanit për Degën e Gazetarisë.
Në përvjetorin e parë të ndarjes nga jeta të gazetarit, publicistit dhe pedagogut të njohur Agron Bala shtëpia botuese ALBAS botoi një libër të titulluar „STATUS“. Në këtë libër u përmblodhën statuset e Agron Balës të shkruara në rrjetet sociale gjatë viteve të fundit të jetës së tij. Opinionet e shkurtra rreth problemeve të shoqërisë shqiptare flasin qartë për stilin e një gazetari vëzhgues në detaje, të mprehtë në ironi, të lirë në mendime e ndjesi, plot humor për miqtë dhe aq të thella kur ai filozofonte për jetën, vdekjen dhe dashurinë.

Të gjithë miqtë dhe dashamirësit e tij ishin mësuar ta shihnin Agronin me vite të tëra në ekranin e Televizionit Publik Shqiptarë në programin “7x7” dhe studentët në auditorin e universitetit. Prej tetë vitesh ai nuk është më mes të afërmve, miqëve dhe studentëve të tij të dashur dhe gjithsecili prej tyre mund e kanë tashmë profesor Gonin përmes këtij libri në raftin e biblotekës.

19 views0 comments

Comentarios


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page