top of page

Trajtimi i koronavirusit si një Rrezik i Verdhë


Ky virus vdekjeprurës po shndërrohet në një metaforë për kërcënimet globale dhe misterin kinez.


Gjatë javës së kaluar, shtypi britanik ka luhatur midis histerisë në lidhje me viruset e teknologjisë së Kinës që pllakosin internetin dhe paranojën në lidhje me viruset biologjike kineze që infektojnë shëndetin tonë. Përhapja e fundit e koronavirusit në qytetin qendror të Wuhan ka krijuar diçka që i ngjan histerisë masive në redaksitë e gazetarisë perëndimore të transmetimit. Është bërë një sport i përditshëm i sëmurë për të raportuar mbi rritjen e vazhdueshme të numrit të vdekjeve. Guardian citoi një akademik të shëndetit publik, Profesor Neil Ferguson, i cili në mënyrë arbitrare pretendon se ka 100,000 të prekur nga virusi edhe pse ekzistojnë vetëm 2,000 raste të konfirmuara deri më tani ”. Një epidemiolog i Universitetit të Harvardit ka thënë se koronavirusi është ‘niveli pandemik termonuklear i keq ’. Ndërsa numri i njohur i vdekjeve arrin në 130, koronavirusi është bërë shpejt - të paktën për mediat - Perilja e Re e Verdhë.

Me kaq shumë hipnotizime rreth shpërthimit të koronavirusit - që është padyshim një situatë potencialisht e tmerrshme dhe shqetësuese - është koha që të kemi në dyshim disa nga mitet dhe realitetet. Për shembull, Devi Sridhar, kryetar në shëndetin publik global në Universitetin e Edinburgh thotë: ‘Ju ndoshta keni më shumë të ngjarë të kapni gripin sesa do të merrni koronavirus.’ Dhe për t’i vendosur gjërat në perspektivë, gripi i zakonshëm vret rreth 35,000 njerëz në vit në nivel global.

Koronavirusi u njoftua për herë të parë në Organizatën Botërore të Shëndetit në 31 Dhjetor 2019 si një shpërthim i pneumonisë në qytetin Ëuhan, Provinca Hubei. Deri më 7 janar 2020, autoritetet kineze konfirmuan se ata kishin identifikuar një lloj të ri virusi dhe se po monitoronin situatën. Procesi i transmetimit nuk dihet ende; është investuar një sasi e madhe e kërkimit mjekësor për të zbuluar.

Në 2002, një koronavirus i ngjashëm, Sindroma e Rëndë Akute e frymëmarrjes (SARS), filloi në Provincën Guangdong, duke infektuar përfundimisht rreth 8,000 njerëz dhe duke vrarë afro 800 pasi u përhap në më shumë se 30 vende. Kjo ishte nën udhëheqjen liberale të Hu Jintao, i cili u kritikua rrumbullakët për reagimin ngadalë të krizës. Pasardhësi i tij, Xi Jinping më pak se liberal-i, është shprehur i lumtur për përgjigjen e tij më të ashpër. Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit tha se përgjigjja e Kinës ndaj virusit të shfaqur: Shpejtësia e Kinës, shkalla e Kinës dhe efikasiteti i Kinës ... Ky është avantazhi i sistemit të Kinës, i denjë për vendet e tjera që të mësojnë.

29 views0 comments

תגובות


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page