top of page

THIRRJA  E  RRËNJËVE


THIRRJA  E  RRËNJËVE

Faslli Canaj

 

Pemë kujdesuni për ne me çadrën tuaj mbuluese,

Mos u zhvishni në sy të diellit të na lini lakuriq!

Se zbret ai nxitimthi e në saç na pjek e djeg

Dhe juve pa oksigjen,  do ju thahen mushkëritë.

 

Kujdesuni për ne acareve,

Gunë leshi të dhirtë përsipër na hidhni!

Nëse doni që me ngricat e akullta dhe juve

Të mos jua ngrijë në damarë gjakun dimri.

 

Kujdes, nëse s’kujdeseni për ne, dhe, zbuluar,

Në mëshirë të kohës së akullt a zhegut përvëlues na lini

As një thithak nga tonat rrënjë  kurrë më s’do të lindi

Dhe ju do të ndjeni se si urith do ju brej kalbëzimi.

78 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page