top of page

Tetë shtetas shqiptarë u gjetën në bordTetë shtetas shqiptarë u gjetën në bord, pesë burra, dy gra dhe një fëmijë, dhe ai u arrestua nën dyshimin për lehtësimin e emigracionit të paligjshëm. Anija u shoqërua në bazën detare të Portsmouth.

Një kriminel në karrierë i cili përdori një rrjet prej më shumë se 40 pseudonimesh për të qëndruar në arrati pasi u zhvesh nga burgu në fillim të viteve 1990 është burgosur për tre vjet dhe tetë muaj për përpjekjen për të kontrabanduar tetë migrantë të paligjshëm në Britani të Madhe në një jaht.

Agjensia Kombëtare e Krimit filloi një hetim mbi 64-vjeçarin Charles Lynch, i njohur gjithashtu si Wolfram Steidl, pasi anija e tij, kryqëzuesi motorik me 46 këmbë Saquerlotte III, u përgjua nga prerësit e Forcave Kufitare Kërkuese dhe Patrulla Bregdetare (CPV) Nimrod në brigjet e Littlehampton, West Sussex më 6 nëntor 2019.

Hetuesit e NCA besojnë se Lynch kishte përdorur disa nga këto pseudonime për të shmangur autoritetet gjatë kohës së tij në arrati, dhe ai u gjet në posedim të një përzgjedhjeje të dokumenteve të identitetit të rremë, duke përfshirë një leje drejtimi daneze dhe letërnjoftim Rumani.

Ai gjithashtu ishte dënuar dhe burgosur për një numër të veprave penale në Francë, duke përfshirë posedimin e imazheve të pahijshme të fëmijëve, nën një identitet tjetër.

Analiza e lëvizjeve të Saquerlotte III para arrestimit të Lynch tregoi se ai kishte bërë një numër udhëtimesh midis Francës dhe Britanisë së Madhe, me anije që kishte udhëtuar midis marinave të shumta përgjatë bregdetit të jugut, përfshirë Brighton, Littlehampton, Portland, Dover dhe Weymouth.

Linç u deklarua fajtor për një akuzë për lehtësimin e imigracionit të paligjshëm dhe dy akuzave të posedimit të një dokumenti të rremë të identitetit. Sot (e Premte 26 Shkurt) ai u burgos për tre vjet dhe tetë muaj në Gjykatën e Kurorës në Portsmouth.

Ai gjithashtu do të duhet të vuajë pjesën e mbetur të dënimit të tij nga dënimi i vitit 1991 radhazi.

36 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page