top of page

"Tatuazh vargjesh" nëpër vite


         (cikël  me poezi) Nga   Përparim    Hysi 1.ZEMRA  IME Zemra ime, zemër plaku Si nga mosha,aq nga"trupi" Por me gulçe vërshon gjaku Edhe hiç nuk pyet nga turpi Mezalla se dëgjon zemra Hidhet-dridhet si e re Hidhet-dridhet sa sheh femra Ndo i njeh apo s'i njeh. Tingëllin si një zilkë Nuk ka vrullin që kish Sheh një femër?Sa e mirkë! E ndjek pas si një "ogiç". E ndjek pas si, me demek, Dale, dale! A më sheh? Zemra ime është"yrnek" Si një djali zë më rreh.         7 prill  2000 2.M'U  BË   PLAGË  GJUHA Gjuha m'u bë plagë Ma"kafshoi" dhëmbi Se shkoi një"pulëbardhë" Që gati më  çmëndi. Eh, se si u bëra E humba pusullën Gati unë u zhbëra Sa kafshova gjuhën Gjuha m'u bë plagë Si do ta shëroj Ç' më bëre,"pulëbardhë" "Ilaçi" im je, moj!       3 mars 1998. 3. Çfarë mendoj?! Çfarë mendoj futur në  të thella Kam vendosur ta këndoj në"tela" Si NDUE SHYTI nuk i bie çiftelisë

*Por do i këndoj demokracisë,

Lum e lum e për të lumin ZOT! Si qemë dje dhe si jemi sot?!!! Se po zgjat, o shumë tranzicioni Plot të panjohura "ekuacioni". E ku ishim? Asgjëkundi Shqipëri, po të merr lumi! Se në krye do mytebera Ditë për ditë majmen si derra.

Një i bie gozhdës, tjetri patkoit Kush prej"fisi", kush prej "sojit" Por që të gjithë janë zorzopa Ç'të them emër? Më zë koka. Shoh lexues që qesh hi-hi! A s'kanë derrat një turi? Halli  im është SHQIPËRIA Që e mbyti varfëria. Edhe këta që kanë pushtetin E lënë në"hije" kudo mbretin Me shtëpi,dyqane, vila Me"dhurata" nga "kushërira",

Dhe "kushërira" është pushteti Pushtetari më është "mbreti" Mbret m'u bë nga pasuria  Në  karrike është "magjia" *NDUE  SHYTI-Artist i Popullit.

Mbreti i çiftelisë. 3 maj 2015 4.Ah, ta dish!

Ah, ta dish sa kam dëshirë! Që ta puth  atë,tënden buzë Sa mbaj shpirtin me pahir Shpirtin tim që digjet shpuzë.

Digjet shpuzë e digjet zjarr Veç për ty.moj, veç për ty Ah,sa mall që kam! Sa mall! Për ty, tretem, si qiri!                           

7 prill 2003 5. Pacifist

Unë nuk jam pacifist i rremë Se,gjasme, luftën e mbështeta. Kam qenë kundër luftës, haptas e them Nuk duroj të vriten të pafajshëm, ç'është e drejta.

Nuk kam shenjë idolatrie për SADAMIN! Dhe as kam patur ndonjëherë Por nuk doja që me luftë tiranin Ta hiqnin siç ndodhi këtë herë.

Që iku Sadami hiç nuk m'u bë vonë Unë  jam pacifist që i urrej tiranët Por gjaku i të pafajshmëve më bën me tension Me të "tillë luftë" nuk i çmoj fitimtarët.                        10 prill 2003 6. "VULLKANI"                         BEKIM   FEHMIUT Madhështor është ky"vullkan" në heshtjen e vetë Llavën e urrejtjes e mban përbrenda Dhe kështu i"heshtur", i bukur për jetë Nëse e heq"magmën", prit gjyle të rënda.

"Fajin nuk ta ka kush, por e kemi vet" E ka lënë me shkrim dhe ka thënë me gojë Rall shkruan e flet, por sa bukur që flet Të rrëmbyerit e të nxituarit i skuq me bojë.

Ka 15-vjet që është shkëputur nga skena Por ashtu si "Sfinksi" ka hijen e vetë Nëse pak zhgënjim ndjeu nga jeta, Dhe ashtu i heshtur, madhështor për jetë.                     16 maj   2003 7. Kur  rri vetëm

Kur rri vetëm në tryezë Edhe pres të pi kafe Më afrohet një syzezë Më buzëqesh, ashtu, me nge,

Unë buzëqeshjen zë ia kthej (Birbo s'jam, natyrisht) E kam fjalën, ç'ndodh më tej Se u lidha me të"pisk".

Kokolizur me të pisk Dhe mundohem të"shpëtoj" Ku gjen tjetër të tillë"rrisk" Ah,ç'më bëre, syzezë, moj?                   15 maj 2003 8. Kështjella prej rëre

U shkërrmoq"kështjella e rërës" Shkoi  e vajti dhe Sadami! Sipas radhës, sipas sërës Ky është fundi i çdo tirani.

Hiqej trim e rrihte gjoksin  -Mos sulmoni se do t'u grijë Dhe me llaf bënte "balozin" Në të vërtetë, katandisi  si mi.

Mu si mi! Si mi gjirizi Mezi gjeti diku vrimë Kapërdisja mua ma shpifi Shkoi e vajti në vidhimë.                     10 prill 2003 9. Sa vlerë ka puthja?

E, sa vlerë ka puthja Kur do ndahemi pas ca? Ndarja është si sëmundja Se unë ndarjen e quaj"hata"

Dita e ndarjes m'u bë sterrë Dhe gjithçka m'u kthye në natë Unë në shpirt kam zeher Dhe në zemër kam një plagë.                10 qershor 2017 10.  Çast

Humbën buzët mbi supet e zhveshur Mbi supet e një DIANE me freski pylli Pastaj puth buzët e saj, i etur O çaste të bukura" eh, çfarë deliri!

Dashuria djeg më shumë kur ka pengesa Unë digjem, i gjithë,brenda flakës tënde Eh, çfarë çasti i bukur! Sa e bukur"audienca"Moj "Dianë me freski pylli", më çmënde.              Tiranë,16 tetor 2019

15 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page