top of page

Tani ka dy sëmundje në mesin tonë


Tani ka dy sëmundje në mesin tonë...

Tani ka dy sëmundje në mesin tonë: Covid-19 dhe frika nga Covid-19. E para, siç na informojnë mediat në detaje grafike, makabre çdo ditë, po shkakton shumë sëmundje dhe po kontribuon në vdekje. Por kjo e fundit, në planin afatgjatë, mund të dëshmojë më shkatërruese. Kur reporterët thonë se Covid po shkakton katastrofë ekonomike, humbje pune dhe ankth, ata nuk janë të sinqertë. Nuk është Covid që po i bën ato gjëra, është frika e tillë politikisht e angazhuar nga Covid; narracioni moral i trazuar që thotë se ky është një virus i paparë me përmasa apokaliptike dhe tani është e rrezikshme të dilni nga shtëpia juaj ose të flisni me një qenie tjetër njerëzore. Është kjo një kulturë e frikës që po shkatërron jetën ekonomike, duke nxitur frikën në pjesën më të madhe të publikut dhe duke ngrënë solidaritetin social që varet nga demokracitë tona. Ne po e fitojmë betejën kundër Covid-19, tani le ta mbështesim luftën kundër katastrofës së krijuar nga njeriu, nga frika e Covid-19.

43 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page