top of page

"Tërbimi i skeletit"


Poezi Eqerem Canaj

"terbimi i skeletit" dallget turren larg, varka permbi dallge, dallga behet mal, nen mal varketari, si dhe pelumbaret... deti s'ben qetesi

i pushtuar bregu me guvat ne gji, hidhen pelumbaret, detit thellesish, mbi dallget rebele: bema histerie...

do te kaloje kohe deti te ulerije, nga nenshpella pastaj: pelumbaret dale me nje skelet te bardhe... qe Haxhi Alia, i detit pirat...

del pirati i detiit, mbreterine te veshtroje dallget deftojne gjoksin - gjoksin skuqur gjak: eshte tjeter kohe, det pa pirat!

terbohet skeleti mbi dallget furtune: ketu zot jam une...

jam une!

* Shpella ujore e piratit ulqinakas, Haxhi Alia, perfund gadishullit"Karaburun".

18 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page