top of page

Të dish që ke pasur ndikim në jetën e dikujt është me të vërtetë e dobishme


Georgia Kendal dhe Olivia Xhameta

Fëmijët në veri-lindje kanë filluar një shërbim të ri të mentorimit për të rinjtë në Gateshead për të luftuar izolimin shoqëror“Chronicle live” shkruan: “Pasi u transferua në Mbretërinë e Bashkuar me familjen e saj nga Shqipëria në 2015, Olivia Xhameta u ndje e humbur dhe e vetme. Mijëra milje larg miqve dhe familjes së saj dhe në një tokë ku ajo nuk mund të fliste gjuhën, Olivia ishte një objektiv i lehtë për ngacmuesit. Por falë shërbimit të ri të mentorimit të Chlidren North East tani kjo 12-vjeçare ka shndërruar besimin e saj dhe me të vërtetë filloi të qetësohej në jetën britanike.

Shërbimi i këshillimit të kolegëve, i cili u mbështet nga lojtarët e Lotarisë së Kodit të Kodit të Popullit, synon të luftojë izolimin social midis të rinjve të rritur dhe të përmirësojë vetëbesimin e tyre.

Olivia u bashkua me Georgia Kendal, e cila e ndihmon atë të zhvillojë aftësitë e saj gjuhësore dhe të provojë gjëra të reja - me një fytyrë miqësore. Xhorxhia, e cila shpreson të bëhet infermiere për fëmijët, u përfshi pas vullnetarizmit në shkollën fillore lokale. 18-vjeçarja nga Ryton tha: "Olivia e kishte shumë të vështirë të bënte shoqëri kur ishte në shkollë fillore - por tani ajo është në Vitin 7 dhe gjithçka që flet është me miqtë e saj të rinj.

"Unë do të doja të mendoja se seancat tona kanë ndihmuar me këtë. Dy herët e para që u takuam ajo ishte e lezetshme, por prapë ishte mjaft e rezervuar - tani unë mezi mund ta ndalojë atë!"

Dhe pasi takuan Georgian, familja e Olivisë kanë parë një ndryshim masiv dhe janë të lumtur ta shohin vajzën e tyre të lumtur. Nëna e Olivisë, Jehona, tha: "Olivia me të vërtetë luftoi me shkollën, sepse ajo nuk mund të kuptonte asgjë dhe unë nuk mund të ndihmoja me detyrat e saj të shtëpisë. Dyshja marrin pjesë në aktivitete, nga noti deri te vizitat.

Një hap i thjeshtë që dyshja ka ndërmarrë së bashku është të udhëtojnë me autobus, jo vetëm që i jep Olivisë një ndjenjë lirie, por gjithashtu i ndihmon asaj të bëhet më e sigurt në përdorimin e transportit publik.

Olivia tha se ajo mezi pret të takohet me Xhorxhinë dhe tha që nuk mund të zgjedhë se cilën veprimtari do të kënaqte më shumë pasi do t'i donte të gjithë ata. Xhorxhia shtoi se ajo kishte fituar personalisht një sasi të madhe nga mentorimi i kolegëve. Ajo tha: "është një përvojë e mahnitshme, ndjenja që ju merrni nga njohja që keni përmirësuar besimin e dikujt në mënyrën si e shohin botën. "Të dish që ke pasur ndikim në jetën e dikujt është me të vërtetë e dobishme."

17 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page