top of page

Shqipëria natyrale është te pragu i derës


Shqiperia natyrale eshte te pragu i deres


Shume here kane ndodhur trazira , kur spektatoret kane bere shqiponjen me te dy duart dhe levizjen e dy gishtave te medhej . Me te vertete I ngjan shqiponjes ne fluturim . Natyrisht shqiponja e flamurit i ngjan Shqiperise etnike . Ose e kunderta shqiperia etnike I ngjan shqipes se flamurit .

Nga keto levizje duarsh dhe gishtash , u denuan spektatoret ne ndeshjen nderkombetare , pa bere fjale , per kosovarin radikal , Ballist Morina , qe u denua me burgun sllav. Kohe pas kohe opinioni u mesua me shqiponjen shqiptare . Kudo behet shqipnja : Ne takime kulturore , sportive , ballafaqime , inagurime , gezime familjare dhe kombetare . Me shqiponjen filluan te ambjentohen dhe fqinbjet tone agresoet historike . Keta fqinje e kane sakatosur shqiponjen tone . Nuk kane qene te afte ta sakatonin vete shqiponjen e flamurit dhe idealin, Shqieri natyrale . I kane ndihmuar burokratet e fuqive te medha europjane , Bismarket , Idenet , mbreter dhe mbreteresha gjithfarsoj .

Ka mbi 100 vjet , qe Shqiperia natyrale , personifikohet me shqiponjen me krah te thyer . Ne jemi popull , qe sakrifikojme , per lirine , por sundimi 500 vjecar osman , na uli koken dhe shpinen , duke u bere sherbetore te te huajit . Pavaresia e Kosoves Shqiptare , nuk e sheroi plotesisht krahun e shqiponjes , qe e thyen vendimet e fuqive te medha europjane . Edhe kaq sa eshte Shqiperia natyrale , i detyrohet inisjativave te Presidenteve amerikane , Willson dhe Clinton . Me dy shtete shqiptar dhe nje gjysem shteti Maqedon , eshte larg te quhen te sheruar te dy krahet e shqiponjes .

Nuk eshte rrastesi , qe populli shqiptar eshte me proamerikani ne bote . Pa e zgjatur me shume hyrje e dalje , qendrimi i Kryeministrit kosovar , Albin Kurti dhe i Partise se tij Vetvendosje , nuk ecin bashke me rrymen . Dukshem Albini , ju kundervu vendimeve amerikane dhe perendimore . Nuk pretendon njeri , qe Albeni te shqiptaoi gjithnje fjalen “jes “ , por ne situaten e komplikuar nderkombetare , duhet te pranojme , qe dulbite e fuqive te medha , shofin me qarte dhe me larg .

Kjo eshte njera ane , ana tjeter lidhet me statusin aktual te Kosoves . Kur ne arenen politike shqiptare , u cfaq Albin Kurti , si shume shqiptare , ne te dy anet e kufirit , u ndjeva shume mire dhe i sigurte . Ishte krejtesisht e arsyshme : djale i ri , energjik , i shkolluar ne radhe te ekcelenteve . Ishte figure politike , qe plotesonte kushtet e nje lideri mbareshqiptar . Von mesova se ky lider pat krijuar nje parti poliike , me emrin “Vetvendosje “ . Une as jam politikan , as behem , por e ndjek politiken , qe te mos me ndjeki ajo . E bluaja , nepermend , emrine perngjitur vet-vendosje . Nuk kisha degjuar dhe as besoj se do te dehjoj ndonjehere , parti , me emer te perngjitur , si kjo e Albinit . Fjala “vet“ , nuk ka asnje dyshim dhe keqinterpretim . Sejcili ka veten e vet , qe e dallon nga te tjeret , por kur bashkohet me ‘ Vendosje “ , kuptimi behet me kercenus , duke marre kuptimin e invidualitetit apsolut . Populli ka nje fjale te urte ,bash , per kete emer te perngjitur: “ Vete shkruan , vete vulos , nuk te thote njeri , qe mos “ . Duke e krahasuar me kete fjaleurte , emri i Partise se Albinit , me tingellon jo shume miqesor .Ka kuptim izollus , jasht pluralizmit .

Me qe behet fjale , per Parti , kjo vetvendosje , parafytorohet e mbyllur ne vetvete , pa komunikim , me mjedisin rrethus , qe dashur pa dashur konsiderohet se i pelqen vetmija dhe izolimi . Me kete pak sterhollim te fjales vetevendoja , barazohet me “komuniste “ . Nje lloj vetevndosje eshte partia e Cubes , madje dhe ajo e Xi- se kineze .

Te mos thellohemi shume ne emerin e Partise , por te shofim bereqetin , qe prodhon ne tregun politik . Pika e pare , e programit te Albinit dhe te vetvendosjes se tij , ishte bashkimi Shqiperise me Kosoven moter . Ne pamje te pare nuk ka gje me te mirepritur nga populli yne , i percare dhe i ndare ne 5 shtetet . Nje shtet ame I fuqishem , me mbi 6 milion , do tja rriste potencen dhe prestigjin ,Shqiperise , jo vetem ballkanik , por dhe europjan .

Kete proces Albini e quan me te thjeshtin ne bote : Vetem dy referendume dhe bashkimi ndodh , pa pyetur kerkend , sepse ne vetvendosim . Vete Albini , duhet te jete bindur se vetvendosja , nuk mund te ndodhi , ne nje kontinent dhe bote te organizuar me instutucione , qe fillojne me alenca te thjeshta , deri ne OKB. Mbase nuk quhet thelbesor emri i Partise , por dhe veprimet ne teren , justifikojne emrin .

Ne kete trajtese modeste , nuk kam pse merrem me te tere veprimtarine politike te Albinit , por deri sa ai ka marre votat e kosovareve , nuk ka lene gje per mua , as ndonje tjeter , me i kualifikuar nga une . Vetem ne nje ndodhi kam nje vrejtie te vogel . Dy policet , qe u moren rob , a ishin te armatosur ? Pa tjeter . Si nuk u vetvendosen , qofte dhe te qelloninj ne ajer . Ata nuk munden te vetvendosnin , per veten e tyre, lere per rendin . Le ta quajme te tejkaluar kete naivitet policor dhe te kthehemi te qeverrisja albiniane vetvetvendosese .

Ditet e fundit , Ti , si Albin , u shprehe kunder procesit te Berlinit .Qendrimin kunder , e shprehe ne form te nje rebelimi vetvendoses . Nuk di ende si e ke justifikuar , por duket se i ke merituar te tera kritikat , qe te ka bere shtypi , per mungese te frymes dialoguse . Sic e vure re , ne kete trajtese nuk te godita as me pupel , per te shkunder pluhurin. Per procesin e Berlinit , do te ndalem seriozisht , sepse je fajtor i vetshpallur . Ke cperfillur detyren tende te larte . Ke cfaqur , minimalja , qe mund te thuhet , pa aftesi , ke ecur ne drejtim te kundert te ekselences tende shkollore .

Problemet ekonomike te nje lideri , jane te barasvlefeshme me ato politike . Mund te themi se kufiri midis politikes dhe ekonomise , eshte nje tis i holle i pa dukshem . E ke vene re sa kane vepruar sanksionet e Europes , kunder Rusise agresore ? Sanksionet ekonomike , jane nje forme e luftes se sotme dhe te arthme . Duhet te ambjentohesh me kushtet e reja te jetes .Ekonomija sot eshte nje politike aktive .

Komuniteti Europjan e ka miratuar procesin e Berlinit , qe presupupozon bashkepunim ekonomik te tere shteteve ballkanike , qe perkufizohet ne levizje te lire , te njerzve , te ideve ( e nenvizuar ) dhe te mallrave .

Po ta zberthesh kete proces , ke pershtypjen se eshte krijuar nergut , per shqiptaret . Pse ? Shqiptaret e ndare ne 5 shtete dhe nacionalitet shumice , do te njifen me nje karte identiteti . Do te zhvillohet tregetia ndershteterore , qe do te sjelli fitime dhe mirqenie tjeter . Nga ky favor , do te perfitojne me shume shqiptaret se jane shumice . Kjo hapje dhe ky komunikim , besohet se shpejt do te perfshije edhe Greqine , si shtet ballkanik . Ndoshta do vonohet , por jo sa eshte vonuar . Kur te ndodhi kjo , i nderuar Arbin , do te realizohet kenga e fameshme popullore , qe shprehet : “ Selenuik e tateljete, ka qene dhe do te jete . “ E di c’ka dashur te thote poeti popullor ? Qe nga Seleniku dhe Janina shtrihen tokat e Camerise shqipetare . Do te vije koha , qe dhe keta banore do te kene te njejten karte identitti qe do te keshe ti , Kosovaret dhe gjithe shqiptaret , qe banojne ne Bosnje , Mal te zi , Bujanovsk ,Viti , Sanxhak... kudo . Keshtu realizohet faza e pare e Shqiperise natyrale , pa inate dhe pa zhurme e trazira . Midis shqiptarve qarkullojne , jo vetem mallrat , por kryesisht , qarkullojne idete , zhvillimi i gjuhes , politika , historia , albanollogjia . Ekonomija –politike ndryshon barazpeshat e tere kontinentit .

Kjo alterrnative e fuqishme frenoi luften ne Ukraine dhe po ben te pa vlefshme te gjitha tentavit , per lufte . Luftat e sotme , mbarojne perpara se te nisin .Lufta e Sirise , nuk i perket kesaj poeriudhe .

Me pak fjale dhe shume dashuri , kjo eshte faza e pare e Shqiperise natyrale , i dashur Albin . Shteti lepurin e kap me qerre , jo me inatin vet vendoses. Eshte koha , qe te dalesh mbi vete dhe mbi partine vetvendosje , per inrteresat e kombit , qe nuk ka njeri dyshim se Ti e do sa edhe jeten tende .

Illo Foto – studjusne NY. – korrik 2023

19 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page