top of page

Seriali i ri “Gangs Of London” flet dhe për bandat shqiptare të Londrës

F. Terziu

Seriali i ri “Gangs Of London” flet dhe për bandat shqiptare të Londrës

Ylli i filmit që mori mjaft shikues dhe në ekranin shqiptar, Peaky Blinders Joe Cole ka thënë për televizionin britanik Sky Neës se ai nuk kishte qëllim të kthehej në një tjetër shfaqje televizive në lidhje me krimin e organizuar, por është joshur përsëri falë serisë së re Gangs Of London. Pavarësisht se njihet më shumë për interpretimin më të ri të vëllezërve të dhunshëm Shelby në dramën e krimit të periudhës hit Peaky Blinders, aktori thotë se e ka më të lehtë të lidhet me personazhet e një temperamenti më të butë.

Ylli, i njohur gjithashtu për Black Mirror and Pure, foli për Sky News në një shfaqje të episodit të parë të Gangs Of London, së bashku me bashkë-yllin e tij, Sope Dirisu (Humans, Next Of Kin).


"Është një hyrje e një kulture tjetër. Tani, ajo që ndodh në ekranizimin e ri “Gangs të Londrës” është që ne kemi ... Ju mund të ecni nëpër rrugë në Londër dhe të dëgjoni shtatë ose 17 gjuhë të ndryshme të folura në një shtrirje prej 400 metrash. Dhe ne kemi një element të asaj.

"Ne kemi njerëz që jflasin gjuhë amtare të gjuhëve që ekzistojnë në qytet. Kemi folës shqiptarë. Kemi folës kurdë. Unë nuk mendoj se gjithçka duhet të dublohet. Njerëzit që do të flisnin spanjisht ose frëngjisht me njëri-tjetrin nuk duhet “duke folur në anglisht, sepse nuk do të lidheshin personazhet me njëri-tjetrin. Në këtë serial luan dhe aktori shqiptar Orli Shuka. Orli Shuka është një aktor, i njohur për War Machine (2017), Hyena (2014) dhe tashmë Gangs of London (2020). Ai luan në 6 episode të këtij seriali.

"Unë mendoj se është një gjë që seriali e bën shumë mirë. Ne kemi një gamë masive racash, feve dhe gjuhëve dhe kulturave për të luajtur me këtë, qyteti më kozmopolit në botë. Dhe ne luajmë me ta thjesht duke qenë një lloj stereotipi i Lindjes Cockney. "Ne duhet të përjetojmë ndërkombëtaritetin e Londrës përmes kësaj serie."

Të gjitha episodet e Gangs Of London janë në Sky Atlantic në 23 Prill.

@copyright

38 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page