top of page

Saktësia e një shifreNjeriu u be i besushem , kur shpiku shifrat . Shifra nuk pranon kompromise dhe dualizma . Kur duam te jemi te sakte edhe , per nje problem sado teorik , mundohemi ta shprehim me shifer . Ne rrast te ndonje polemike , i fituar eshte polemisti , qe u drejtohet shifrave . Shifra eshte e besushme , kur shpreh nje realitet te vertuar . Ketu e ka origjinen shprehja urdheruse : Mos luaj me shifren . Te luash me shifren dhe me zjarrin , eshte e njejta gje .

Per te ardhur te shifra e vertet , dhe e pa kundershtushme , njeriu duhet te kaperxeje shumne barrierra te pa saktesive , qe rrethojne te vertetat apsolute te botes mbare . Kur e vertta saktesohet me shifer , te dyja kane shenjen e barazimit .

Keto dite , lexova ne “Panorama “ nje shkrim nga i perndjekuri politik shqiptar , Reshat Kripa . Shkrimi bente fjale , mbi viktimat , qe kane shkaketuar luftrat boterore dhe krahas tyre , autori ka shenuar dhe viktimat , qe ka shkaketuar c’do lider komunist , me emer , pas luftes se dyte boterore . I njof shkrimet e zotit Kripa , prandaj i marr te sakta dhe te verifikuara shifrat , qe ka dhene ne shkrimin e tij.

Simbas shkrimit ne fjale , ne “Panorama “ viktimat e te dy luftave boterore , jane 48 milion , te ndara , ne luften e pare 13 milion , ne te dyten , 35 milion . Shifrat jane tronditese , kur kemi parasysh , qe barazohen me popullsine , qe ka Kanadaja , nje kontinent i tere me te rinj, pleq dhe foshnjat njeditshe . Keto luftra jane kasapana me emadhe , qe i ka ndodhur njerezimit deri me sot.

Duke vijuar ne shifrat e shkrimit te autorit , Kripa , lexojme edhe viktimat , qe kane shkaketuar , udheheqesit komuniste te Botes , gjat regjimit monist te pas luftes se dyte boterore . keto viktima kapin shifren 66 milion . Autori i specifikon viktimat , nga Lenini , Stalini , Mao etj . Nuk po i marrim ne analize keto shifra , megjithse shifet se i kalojne dukshem shifrat e lufterave boterore . Perndjekjet komuniste , kane qene lufte brenda vetes . Per kete lufte dmth , per Diktaturen e Proletratiat , Lenini eshte shprehur : “Eshte lufte , me gjak dhe pa gjak , lufte e tmerrshme kunder armikut te klases “ . Midis malit me genjeshtra te Leninit , kjo eshte shprehja me e sakte e tij .

Ne te 66 milionet e vrare nga diktaturat lindore , mostra Lenin , ka autoresine direkte dhe indirekte , sepse komunizmi lindor eshte aventure direkte e programuar nga Ai . Ne shkrimin tim , dua te saktesoj nje shifer me rendesi historike , per Shqiperine tone .

Eshte fiksuar perej disa dekadash , se ne luften e dyte boterore , ne Shqiperi , jane vrare 28 mije partizane . Une i perkas brezit te luftes . Kete shifer e kane mesuar te gjithe brezat e nxenesve shqiptare , besoj edhe brezat e sotem . Kjo eshte dilema , qe dua te sqaroj , duke marre shkas edhe nga shkrimi konkreti i autorit , Reshat Kripa .

Vazhdimisht me eshte dukur e larte shifra e deshmoreve 28 mije , ne nje popullsi me pak se 1 milion njerz . Po ta krahasosh me shifrat ne shkalle boterore , qe na paraqet Reshati , kjo shifer nuk afrohet gjikundi .

Le te zbresim ne terenin konkret . Eshte shkruar ne tekstet e historise Shqiptre , se ne formacionet partizane kane marre pjese 70 mije partizane . Me deshmoret , i takon , qe ne ne c’do 4 partizane njeri eshte vrare . Une dhe brezi im , jami deshmitare se pas luftes , qytetet u mbushen me partizane , te kthyer nga malet . Kjo eshte nje prove vizuale , por kemi pare se varret e deshmorve . Ne c’do qytet ka vorreza deshmoresh , c’ka shprehet respekti i popullit , per martiret . Nga sa kam vrejtur , ne keto vorreza , mezatarisht mund re numerohen deri 200 identitete , po le t’i quajme 250 . Rezulton nje shifer rreth 6500, qe eshte shume larg shlfres , qe ka fiksuar historigrafia moniste .

Do te sjell dhe nje shembell krahasus , nga krahina ime e Lunxherise . Nga krahina jone , dollen partizane shumica dermuse e rinise se kohes . Ne se popullsia e 16 fshatrave vertitetej te 2 mije banore , partizane besoj se kane qene 150 . Deri 90 % e tyre u kthyen te gjalle nga lufta .

Kete shkrim e shkruaj , qe ta lexoi dikush , qe e ka ne dore ta korigjoi nje shifer me rendesi historike . Disa arsyetime i paraqita me hamendje , por hamendia ime eshte shume e sakte se sa shifra e pa sakte e organeve kopetente , qe duket se kane dashur te fallsifikojne historine, per qellime aspak humane . Deshmoret jane luftetare te lirise , nuk jane mercenare , por dhe mercenare te ishin , kush ta jep te drejten te abuzosh me shifrat ?

Nuk di ne se quhen deshmore edhe partizanet , qe vrane , me duart e tyre , Enveri me Mehmetin .E pa falshme , per ushtarakun e karires , Mehmet Shehu qe eshte realitet se ka vrare bashkeluftetare , rober , shoke te llogores . Me kane treguar vete ish partizanet , per nje gabim te vogel te ikte koka . U sakrifikuan kuadro me vlere te larte intelektuale si Liri Gega , Lef Nosi , Zaho Koka e te ngjashem . Te vrasesh me shkak , ose pa shkak nje luftetar eshte tradheti e dyfishte . Gjat luftes flitej , per partizane , qe i denonin me pushkatim . Di nje rrast konkret . Nje bashkefshatari im , TH.ZH. u pushkatua se i iku nje i arestuar ne vendroje . Tregojne dhe rraste te tjera , qe pjesteret e luftes i dine ose i kane shkruar ne kujtimet e tyre .

Statistika , per te renet ne lufte , eshte e gabuar . Kjo mund te gjykohet adhe nga keto pak krahasime , qe parashtrova ne kete ese krejt te rendomte. Te sillesh me kaq pa pergjegjesi , per te renet ne lufte , eshte pergjegjesi e madhe e historianeve dhe shkencetareve. Eshte shume e vonuar autokritika e tyre , edhe sikur te ndodhi neser . Ne se jane te ndergjegjshem , per kete pasaktesi historike , lipset te dekllarohet publikisht shifra e sakte e deshmoreve . Te thuhet kush e ka shpallur kete shifer dhe pse eshte glorifikuar ne kete menyre .

Historia tone e luftes clirimtare , ka mjaft interpretiime te gabuara . Nuk u lejohet historianve dhe shkencetreve , qe kane lejuar te tilla pasaktesi , te pakten gjat ketyre 34 viteve , te shtetit pluralist . Nuk e shkruajta demokratik , sepse c’do Parti ka mundesi te ngreri zerin , per te gjitha rrastet ku cenohen te vertetat , per jeten e popullit . Aq me teper per te renet ne fushbetejat kunder pushtusve .

Illo Foto , studjus ,ne Ny , Korrik 2023
21 views1 comment

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page