top of page

Rusia pushton Ukrainën ndërsa Putini shpall luftë për të 'çmilitarizuar' fqinjin


Forcat ruse kanë lëshuar një sulm ndaj Ukrainës me urdhër të Vladimir Putin, i cili njoftoi një "operacion special ushtarak" në agim, mes paralajmërimeve nga liderët botërorë se mund të ndezë luftën më të madhe në Evropë që nga viti 1945.

Brenda disa minutave nga fjalimi i shkurtër televiziv i Putinit, rreth orës 5 të mëngjesit me kohën e Ukrainës, u dëgjuan shpërthime pranë qyteteve të mëdha të Ukrainës, përfshirë kryeqytetin Kiev.

Shtrirja e sulmit rus duket të jetë masive. Ministria e Brendshme e Ukrainës raportoi se vendi ishte nën sulm nga raketa lundrimi dhe balistike, me Rusinë që duket se synonte infrastrukturën pranë qyteteve të mëdha si Kievi, Kharkiv, Mariupol dhe Dnipro.

Shpërthimet nga raketat e artilerisë ndriçuan qiellin e natës ndërsa filluan granatimet pranë Mariupolit, tregoi video. Një këshilltar i lartë i ministrisë së brendshme të Ukrainës tha se duket se trupat ruse së shpejti mund të lëvizin në Kharkiv, i cili është rreth 20 milje nga kufiri. Vendasit në Kiev kërkuan siguri në strehëzat e bombave pasi shpërthimet u dëgjuan jashtë qytetit. Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan mbi kryeqytet dhe banorët e Kharkiv u strehuan në metronë e qytetit, skena që nuk janë parë në ato qytete që nga viti 1941.

“Putini sapo ka nisur një pushtim të plotë të Ukrainës”, tha ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba. “Qytetet paqësore të Ukrainës janë nën grevë. Kjo është një luftë agresioni. Ukraina do të mbrojë veten dhe do të fitojë. Bota mund dhe duhet ta ndalojë Putinin. Koha për të vepruar është tani.”

Në një përpjekje për të justifikuar sulmin, Putin pohoi "Një anti-Rusi armiqësore po krijohet në tokat tona historike".

"Ne kemi marrë vendimin për të kryer një operacion të posaçëm ushtarak," tha ai, në atë që përbënte një shpallje lufte. Ai pretendoi se ishte për "çmilitarizimin dhe denazifikimin" e Ukrainës, duke i bërë jehonë një teme të propagandës së Kremlinit, pretendimit të rremë se qeveria e Kievit kontrollohet nga e djathta ekstreme.

"Ne nuk synojmë të pushtojmë Ukrainën," tha ai dhe ai kishte një paralajmërim rrëqethës për kombet e tjera.

“Për këdo që do të mendonte të ndërhynte nga jashtë: nëse e bëni këtë, do të përballeni me pasoja më të mëdha se çfarëdo që keni hasur në histori. Janë marrë të gjitha vendimet përkatëse. Shpresoj të më dëgjoni”, tha ai. Mediat ruse raportuan se shpallja e luftës mund të jetë regjistruar paraprakisht që të hënën. Gazeta ruse Novaya Gazeta zbuloi se meta të dhënat në skedarin video të ngarkuar në faqen e internetit të Kremlinit u krijuan më 21 shkurt. Presidenti rus kishte veshur të njëjtën kravatë dhe ishte ulur në të njëjtën tavolinë kur njoftoi njohjen e tij të territoreve të kontrolluara nga Rusia të hënën. .

Teksa po transmetoheshin fjalët e Putinit dhe po raportoheshin shpërthimet e para, Këshilli i Sigurimit i OKB-së po mbante një seancë urgjente, të kryesuar nga vetë Rusia, e cila mban presidencën e rradhës. Filloi nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, i cili bëri një apel të drejtpërdrejtë: “President Putin – ndaloni trupat tuaja të sulmojnë Ukrainën. Jepi paqes nje shans. Shumë njerëz kanë vdekur tashmë.”

Joe Biden lëshoi ​​një deklaratë me shkrim duke thënë: “Lutjet e të gjithë botës janë me popullin e Ukrainës sonte, pasi ata pësojnë një sulm të paprovokuar dhe të pajustifikuar nga forcat ushtarake ruse.

“Presidenti Putin ka zgjedhur një luftë të paramenduar që do të sjellë një humbje katastrofike të jetës dhe vuajtje njerëzore”, tha Biden. “Vetëm Rusia është përgjegjëse për vdekjen dhe shkatërrimin që do të sjellë ky sulm, dhe Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen në mënyrë të bashkuar dhe vendimtare. Bota do ta mbajë Rusinë përgjegjëse”.

Udhëheqësit e tjerë botërorë e dënuan gjithashtu pushtimin. “Jam i tmerruar nga ngjarjet e tmerrshme në Ukrainë dhe kam folur me Presidentin Zelenskyy për të diskutuar hapat e ardhshëm. Presidenti Putin ka zgjedhur një rrugë gjakderdhjeje dhe shkatërrimi duke nisur këtë sulm të paprovokuar ndaj Ukrainës. Britania e Madhe dhe aleatët tanë do të përgjigjen me vendosmëri”, tha Boris Johnson.

“Ne do ta mbajmë Kremlinin përgjegjës”, shkroi Ursula von der Leyen, kreu i Komisionit të BE-së, i cili kishte njoftuar sanksione të reja kundër Moskës vetëm disa orë para sulmit.

Skena për ofensivën u vendos të enjten mbrëma, pasi udhëheqësit e dy territoreve të kontrolluara nga Rusia në Ukrainën Lindore i dërguan një kërkesë zyrtare Moskës për ndihmë ushtarake për të "ndihmuar në zmbrapsjen e agresionit të forcave të armatosura ukrainase për të shmangur viktimat civile. dhe një katastrofë humanitare në Donbas”.

Në përgjigje, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, përdori një adresë video për t'i bërë thirrje publikut rus për ndihmë pasi një përpjekje për të folur me Putinin ishte e pasuksesshme. “A duan rusët luftëra? Unë do të doja shumë t'i përgjigjem kësaj pyetjeje. Por përgjigja varet nga ju”, tha ai.

Ai u zotua gjithashtu se do të mbrojë vendin, duke thënë: “Nëse dikush tenton të na marrë tokën, lirinë, jetën tonë, jetën e fëmijëve tanë, ne do të mbrohemi. Duke sulmuar, ju do të shihni fytyrat tona, jo shpinën, por fytyrat tona.”

Analistët ushtarakë thanë se prisnin që Putin të dërgonte forcat e tij për të kapur ose rrethuar kryeqytetin, Kiev. Ka pasur raporte të enjten në mbrëmje në mediat shtetërore ruse se trupat ajrore kishin kapur aeroportin në Boryspil pranë Kievit.

Ushtria ruse pretendoi se të gjitha bazat e aviacionit të Ukrainës u çaktivizuan në breshërinë e raketave që nisën pushtimin rus.

Tymi është parë që ngrihet nga afër fushave ajrore kryesore jashtë Kharkiv dhe qyteteve të tjera në lindje. Por Rusia gjithashtu duket se ka goditur fushat ajrore në Kherson dhe deri në perëndim deri në Ivano-Frankivsk, që është më afër kufirit me Poloninë.

Ajo ka treguar gjithashtu se forcat e saj kanë hyrë në Ukrainë, duke pretenduar se forcat kufitare të Ukrainës "nuk po bëjnë asnjë rezistencë ndaj njësive ruse".

Disa nga shpërthimet e para pasi Putin njoftoi operacionin u dëgjuan pranë Kramatorsk, selisë së qendrës së operacioneve të ushtrisë ukrainase pranë territoreve të kontrolluara nga Rusia në Ukrainën juglindore. Rusia dukej se synonte infrastrukturën ushtarake në sulmet e saj të hershme të enjten në mëngjes. Shpërthime u raportuan gjithashtu në selitë ushtarake dhe në magazina ushtarake.

"Forcat ajrore të Rusisë po përpiqen të marrin kontrollin e aeroportit në #Kiev për të... fluturojnë në forca për të pushtuar qytetin", shkroi senatori amerikan Marco Rubio, një anëtar i komisionit të përzgjedhur të senatit për inteligjencën. "Një sulm amfib në qytetin port kyç të #Mariupol është duke u zhvilluar tani Forcat tokësore që tani po lëvizin nga Bjellorusia, Krimea dhe nga #Rusia."

Përshkallëzimi dramatik shënon herën e dytë që Moska ka nisur një inkursion të rëndësishëm ushtarak në Ukrainë që kur vendi fitoi pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik në 1991. Në vitin 2014, Putin urdhëroi ushtarët e fshehtë rusë të kapnin gadishullin e Krimesë, të cilin Moska e aneksoi më pas.

Sulmi i së enjtes u parapri nga një sulm kibernetik masiv dhe i vazhdueshëm që synonte ministritë dhe bankat e Ukrainës, një formë e luftës hibride për të mbjellë konfuzion.

Në javët e mëparshme, Putin ndërtoi rreth 190,000 trupa afër kufijve të Ukrainës, ndërsa liderët evropianë u zhvendosën midis Kievit dhe Moskës, duke kërkuar një zgjidhje diplomatike.

Ushtria ruse pretendoi se nuk po synonte qendrat e popullsisë. “Armët me precizion të lartë po çaktivizojnë infrastrukturën ushtarake, objektet e mbrojtjes ajrore, aeroportet ushtarake dhe aviacionin e ushtrisë ukrainase”, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në një deklaratë të transmetuar nga Ria Novosti.

Por analistët ushtarakë vunë në dyshim nëse Rusia mund të përballonte bombardimet dhe besonin se një pushtim tokësor ishte i mundshëm.

“Rusia ka një aftësi shumë të efektshme të zjarreve ajrore, detare dhe tokësore, por asaj i mungojnë rezervat e mëdha të municioneve të drejtuara me saktësi, kjo është arsyeja pse një ofensivë tokësore duket se ka filluar menjëherë pas sulmeve të para. Rusia ka çdo nxitje për të ecur sa më shpejt që të jetë e mundur”, shkroi Rob Lee, një anëtar i lartë në Programin Eurasia të Institutit të Kërkimeve të Politikës së Jashtme.

Rubla ruse ra në një nivel rekord të ulët që nga viti 2016 pasi Putin njoftoi operacionin ushtarak. Tregtimi në bursën ruse është ndërprerë.

SHBA ka të ngjarë të shpallë sanksione të reja kundër Rusisë të hënën, duke përdorur mjete për të ndëshkuar bankat ruse dhe sistemin e saj më të madh financiar që Uashingtoni kishte mbajtur deri tani në rezervë. Biden tha: "Unë do të takohem me homologët e mi të G7 në mëngjes dhe më pas do të flas me popullin amerikan për të njoftuar pasojat e mëtejshme që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë do t'i imponojnë Rusisë për këtë akt të panevojshëm agresioni kundër Ukrainës dhe paqes globale dhe sigurinë.”

52 views0 comments

コメント


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page