top of page

Rënia e Shtëpisë së Bajronit


Lord Byron me kostum shqiptar

Nën sipërfaqen e ndritshme, kjo ndjehet si një përrallë për kohën tonë.

Kur Zonja Caroline Lamb njoftoi në vitin 1812 që poeti i saj i dashuruar George Lord Bajron ishte ‘i çmendur, i keq dhe i rrezikshëm për t’u njohur’, ajo nuk do t'u thoshte njerëzve asgjë që ata nuk e kishin menduar tashmë. Edhe nëse ju bllokuat veshët për thashethemet për jetën private të poetit - ai e braktisi gruan e tij, duke fjetur me gjysmëmotrën e tij - nuk do të largohej nga prapaskena e tij familjare.

Shumë kohë më parë, imzot ishin një vështrim në sytë e ‘Mad Jack’ Byron, breza të Bajronëve kishin kaluar kohën e tyre duke luajtur lojërat e fatit të tyre, duke paditur njëri-tjetrin në gjyq, duke luftuar duelet dhe duke fjetur me njerëz që ata nuk duheshin me të vërtetë. Por disi ata gjithnjë arritën të largoheshin me të.

George Lord Byron braktisi gruan e tij dhe fjeti me gjysmëmotrën e tij - ai ka një prapavijë famëkeqe familjare

Në këtë pjesë të harlisur të historisë popullore, Emily Brand thur së bashku të gjitha Bajronet më të këqija të periudhës gjeorgjiane në një sixhade familjare. E preferuara ime është halla e madhe e poetit Isabella, një bukuri mahnitëse që besonte në dashurinë e vërtetë dhe ishte e vendosur të argëtohej shumë për ta gjetur atë. Martesa e saj e parë, me Earl-in shumë më të vjetër të Carlisle, doli të ishte jashtëzakonisht e lumtur, megjithëse një cinik mund të tregonte se kjo mund të kishte më shumë lidhje me faktin se ai ishte një nga burrat më të pasur në Britani. Marka është veçanërisht e mirë në përshkrimin e tepërt të egër të jetës aristokratike - Isabella u skuq nga topat në vendin e familjes Carlisle Castle Howard në Yorkshire në sallone me gaz në Soho të Londrës. Ajo e donte çdo minutë, kjo është arsyeja, kur burri i saj vdiq në 1758, ajo nuk la kohë të kërkonte një zëvendësim.

Brenda disa muajsh, Isabella grumbulloi një baronetë të bukur, por të shurdhër të quajtur Sir William Musgrave. Por kur ajo martesë dështoi, bukuria e plakjes filloi të sillej gjithnjë e më shumë në mënyrë të dëshpëruar. Ajo bëri vrap në Evropë duke kërkuar aristokratë të përshtatshëm me të cilët të dashurohej, duke tërhequr thashetheme dhe keqardhje në masë të barabartë. Bajronët herë pas here ngjitnin hundët e tyre jashtë sallës së sallës, bordonit ose kazinosë për një gjellë ajri të pastër. Një nga më të famshmit ishte vëllai i Isabella ‘Foul Weather Jack’ (të gjithë në këtë familje morën pseudonime), i cili kaloi gjashtë vjet duke humbur në det në vitet 1740 para se të nisej përsëri në Soho dukej si një pirat dhe duke i trembur shërbëtorët.

Ky Jack Byron përfundimisht botoi një libër të suksesshëm për aventurat e tij pas anijes së Wager në brigjet e Kilit. Ishte shembulli i Zëvendës-Admiral Bajronit që i dha nipit të tij poetit idenë se të qenit shkrimtar mund të ishte një profesion tërheqës - dhe fitimprurës - për një aristokrat.

Marka ka bërë një punë të shkëlqyeshme për vendosjen e seksit të familjes Byron në kontekstin e një historie më të gjerë sociale dhe politike. Midis anekdotave për partitë e shkëlqyera, mësojmë rreth niveleve të tmerrshme të vdekshmërisë, humbjeve financiare, kërcënimit të vazhdueshëm të dhunës sociale dhe politike. Nën sipërfaqen e ndritshme, kjo ndjehet si një përrallë për kohën tonë.

21 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page