top of page

Qeveria polake po miraton një ligj për të mbrojtur fjalën e lirë të qytetarëve të saj.


Kryeministri i Polonisë

Qeveria polake po miraton një ligj për të mbrojtur fjalën e lirë të qytetarëve të saj.


Përfaqësuesit e Bashkimit Evropian me të drejtë kanë kritikuar dëbimin e Donald Trump nga sfera private private e mediave sociale. Thierry Breton, Komisioneri Evropian për tregun e brendshëm, tha se ‘fakti që një CEO mund të tërheqë prizën në altoparlantin e POTUS pa asnjë kontroll dhe ekuilibër është hutuese’. Manfred Weber, kryetari i Partisë Popullore Evropiane, grupi më i madh politik në Parlamentin Evropian, shkoi më tej: 'BE nuk duhet të lejojë Facebook dhe Twitter të vendosin se çfarë është brenda kufijve të të pranueshmeve në platformat e tyre.'

Duopoli i BE-së i Gjermanisë dhe Francës u pajtua. Një zëdhënës i kancelares gjermane Angela Merkel e quajti ndalimin e Trump në Twitter ‘problematik’, duke thënë se nuk ishte një ‘vendim’ për ‘menaxhimin e platformave të mediave sociale’ për të marrë. Po kështu, ministri francez i financave Bruno Le Maire tha se ‘rregullimi i botës dixhitale nuk mund të bëhet nga oligarkia dixhitale’. Këto ndërhyrje janë të paktën të dobishme. Ata me të drejtë tërheqin vëmendjen te pushteti i papërgjegjshëm, arbitrar i zotëruar tani nga një grusht kompani teknologjie dhe pronarët e tyre miliarderë. Megjithatë, ndërsa kritikat e tyre janë të synuara mirë, ato nuk drejtohen nga parimet politike. Në fund të fundit, kjo është BE-ja për të cilën po flasim. Isshtë po aq e përkushtuar për lirinë e fjalës dhe demokracisë sa planifikuesit blu-shenjë që festojnë shtypjen e Trump nga oligarkët e teknologjisë si një goditje për ‘antifashizmin’.

Jo, ajo për të cilën kundërshtojnë Merkel dhe Breton nuk është fuqia për të censuruar dhe heshtur fjalimin në internet; ata kundërshtojnë thjesht monopolin e Big Tech të asaj fuqie. Ata duan ta transferojnë atë pushtet nga CEO të Silicon Valley tek teknokratët e Brukselit. Nga një oligarki në tjetrën. Kjo është arsyeja pse zëdhënësi i Merkel pranoi se right e drejta themelore [e lirisë së shprehjes] mund të ndërhyhet, por përgjatë linjave të ligjit dhe brenda kornizës së përcaktuar nga ligjvënësit '- ligjvënësit e BE, dikush supozon. Dhe është gjithashtu arsyeja pse një nga kritikët kryesorë të BE-së për ndalimin e Trump në Twitter, Thierry Breton, thjesht ndodh të jetë një nga arkitektët e Aktit të Shërbimit Dixhital të Komisionit Evropian, pjesa tipike bizantine e legjislacionit në të gjithë BE-në që do t'i japë BE atë fuqi - domethënë, për të 'ndërhyrë' në përmbajtjen e shprehur në platformat e mediave sociale.

Por ka alternativa. Në dhjetor, qeveria polake njoftoi se do të miratojë një ligj që ndalon censurimin në internet të qytetarëve të saj. Në krahasim me BE-në, ajo synon të mbrojë lirinë e fjalës sesa të përdorë thjesht mjetet për rregullimin e saj të mëtejshëm. Dhe nuk është çudi. Ligji i mundshëm anti-censurë i Polonisë është konceptuar në mënyrë të qartë si një mbrojtje kundër Aktit të Shërbimeve Dixhitale të BE-së po aq sa edhe censura e Big Tech në përgjithësi. Prandaj ka për qëllim mbrojtjen e qytetarëve nga aspiratat rregullatore të aktorëve mbikombëtar, nga korporatat shumëkombëshe deri te institucionet e qeverisjes globaliste.

17 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page