top of page

PSE TREMBENI NGA SHQIPTARËT!?


ZYBA HYSEN HYSA: NDËRKOMBËTARË: PSE TREMBENI NGA SHQIPTARËT!?


Që shqiptarët janë përfaqësuesit e racës hyjnore që bëri të mundur fillesën e njerëzimit, kjo s’ka asnjë diskutim, por që barbarët historikisht në vend të bashkëpunonin dhe të përfitonin nga bujaria dhe paqja e racës sonë për tu bërë njerës me virtyte, xhelozuan deri në atë pikë, saqë kërkonin me çdo kusht të na zhdukin.

Çfarë do kishte ndodhur, nëse barbarët të kishin përfituar nga zakoni i racës sonë: "I prisnin si vëllezër, punonin bashkë e në fund prodhimin e ndanin për gjysëm e kështu i krijohej mundësia që të kishte pronën e vet dhe të fillonte një jetë të re dhe të ndershme!"

Por barbari s’është njeri i punës, është një lloj kafshe me fytyrë njeriu, por që nuk ka asgjë të përbashkët me qënëjen njeri!

Përherë i bëj pyetje vetes: Si vallë nuk u bënë njerës duke jetuar si fqinjë me ne, por në vend të fitonin cilësitë tona, u munduan me të gjitha mënyrat për të na i zhdukur këto cilësi e për të na shndërruar barbarë, me qëllim pëtr të zhdukur autoktoninë tonë, kulturën tonë të lashtë, besimin tonë, për të vetmen arësye; të vetëquhen racë autoktone e jovetëm na shpërfytyruan, por na vunë dhe bisht, duke na quajtur; "Majmunë me bisht".

Për të bërë të besueshme, na zhduken librat, gjuhën e ndaluan, na varfëruan, na masakruan trup e shpirt, por edhe pas kaq shekujsh, brezat që lindin e rriten lindin e rriten bashkë me gjuhën dhe virtytet, ndaj kërkesa e Ismail Qemalit Perandorisë Osmane ishte: "Ne duam vetëm bashkimin dhe unitetin e racës shqiptare, përparimin e saj intelektual dhe ekonomik me qëllim që të bëhemi mjaft të fortë për të kundërshtuar atë që synon ta na përpijë ne.

E ardhmja e shqiptarëve, të cilët në gjak kanë mbetur gjithmone Europiane, sigurohet vetëm po të futeshin në rrugën e qytetërimit europian..."

Po, ç'ndodhi me shqiptarët? Jovetëm që nuk u dha e drejta për një shtet - komb, por edhe këto copëza ku jetojnë shqiptarë, u janë mohuar të drejtat elementare të njeriut nga antinjerëzorët hipokritë!

I gjithë gadishulli Ilirik, u përgjak nëpër shekuj, u pushtua dhe u copëtua nga barbarët, kështu popullsia vendase u vendos para një fakti: Ose të merrnin Fenë e barbarit, ose të vriteshin dhe e them me bindje, se po të bëhet ADN - ja e popullsisë europiane, mbi 80% dalin të lidhur me racën tonë e pse ata sot quhen; gjermanë, francezë, anglezë, grekë, serbë, bullgarë, rumunë, turq, italianë…

Unë nuk e konceptoj dot një barbar të jetë filozof, as shkrimtar, as poet, as shkencëtar, se barbari nuk e ka metodë pune leximin, se nuk i hynë në punë, se barbari nuk arsyeton, ai flet përherë me gjuhën e dhunës!

Mburret Greqia me filozofë, poetë, piktorë, shkrimtarë... mburret Gjermania, po kështu, Franca gjithashtu e gjithë Europa e më gjerë, por e them me bindje, se nuk besoj kurrë që një barbar të ketë këto aftësi intelektuale, përvecse forcës së muskulit.

Nëse nuk do ishim heretizuar historikisht, të gjitha personalitetet e botës, do ta kishin deklaruar origjinën e tyre të racës sonë hyjnore, se hyjnori krijon, studion, sakrifikon, bën mirësi...

Mosdeklarimi i tyre ishte i detyrueshëm, se ndryshe nuk do të kishte, as Gjermani, as Francë, as Angli, Greqi jo se jo, Serbi, Maqedoni… gjithashtu, etj.

Pra për qëllime fitimi dhe shfrytëzimi vendbanimi i racës sonë u copëtua keqas për të ngritur shtete fantazmë me mbretër barbarë e popullsi autoktane, e cila do provonte luftra nga më mizoret...

Ja ku jemi, ende Gjemania, Franca, Graqia... furnizohet nga raca jonë, por në vend të quhen autoktonë, u venë një emër poshtërues "emigrantë"

Si shpjegohet, vetëm politikanët e organizmave ndërkombëtare janë kundër bashkimit të shqiptarëve dhe këtë e realizojnë përmes kukullave të prodhuara në forma të ndryshme prej vetë barbarëve duke na i sjellë "Dhuratë" në formën e një Kali Troje në vendet ku jetojnë shqiptarë.

I bëj thirrje të sinqertë drejtuesve të OKB - së, të Be - së, të qeverive të gjithë shteteve, të qëndrojnë një çast për të menduar se si do ishte bota, nëse do kishim jetuar në paqe me ne!

Dhe nëse do kenë dy gram mend, le të mblidhen e të diskutojnë, për krimin makabër genocidial që është bërë racës sonë, në një kohë që ne, kurrë nuk i kemi sulmuar e pse ata janë ngulur prej shekujsh në trojet tona. Atëherë, nuk meriton vemendje kjo racë kaq e ndryshme nga ju, që e pse i keni futur thikën gjer në palcë, duron dhimbjen në heshtnje!

Mblidheni, diskutoni (Një zot e di çfarë diskutoni, kur asgjë nuk ndryshon) por problemi shqiptar e shikoni pa problem, se nëse do zgjidhej çështja shqiptare, do merrte fund ndarja e shteteve, por s’do kishte më gjakderdhje, grabitje dhe krime monstruoze...

Ka mjaft kuadro shtetrore të botës që janë të racës sonë, por ende nuk guxojnë ta deklarojnë, se i pret persekucioni mesjetar me forma moderne, ka plot mendimtarë, shkrimtarë, poetë, shkencëtarë... që ende nuk guxojnë, atëherë, pse gjithë ky diskriminim ndaj racës sonë që ka në qënëjen e saj të gjitha virtytet njerëzore?

Dua të përmend këtu fjalët e filozofit shqiptar që u dekorua nga dy presidentë Amerikanë, Isuf Luzaj që thotë: "Mendimtarët e shekullit XXI duhet të merren me studimin e shpirtit të shqiptarit"

Kot e thotë? Ai është renditur në 100 personalitetet e shquara të botës! Në filozofinë e tij, ai ngre shqetësimin e varfërimit shpirtëror të njerëzimit dhe kështu bota po shkon drejt kaosit!

Zhvillimi i Revolucionit Tekniko - Shkencor e shndërroi njerinë në pjesë makinerie dhe pak nga pak po i shmanget jetës sociale dhe pak nga pak, njeriu po humb të qënurit e tij njeri!

Babëzija mbisundon! Çdo gjë matet me vlerë monetare, pa menduar sesa dëme i krijon shoqërisë njerëzore.

Pse trembeni nga shqiptarët!?

Nëse ata do kishin fytyrën barbare, botën do ta kishin ata në dorë, se në gjithë botën janë shqiptarët, por janë këta, që ende shoqërisë njerëzore i vjen era njeri!

Jepjani të drejtën shqiptarëve, se ata nuk cënojnë askënd, përkundrazi, ndajnë kafshatën me këdo që sillet njerëzishëm!!

Pse qënka kaq e vështirë!? Ju që drejtoni botën, do shikoni, sesa gabime keni bërë duke i persekutuar nëpër shekuj, se duke jetuar në paqe me ta, do të ishit bërë punëtorë dhe paqësorë, atëherë gjithë vemendja e personaliteteve botërore do të zhvendosej, nga ethet barbare të dhunës dhe plaçkitjes, në përpjekjet e vazhdueshme, që njerëzimi të jetë sa më njerëzor!

Zyba Hysa, poete, prozatore, studiuese, publiciste…

Shqiptare 24 karat!

27 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page