top of page

PROFESORË!


PROFESORË! *

In memoriam:Profesorëve të mi në NORMALEN e ELBASANIT!

(poezi)

Nga Përparim HYSI Sot kam ardhur në ELBASAN, Se sot aty është "NJË DITË E MADHE" DITË E MADHE për KOMBIN mbanë Më 1 dhjetor 1909 u hap SHKOLLA NORMALE! PROFESORË! Asnjërin nga ju nuk mund të veçoj SE JU,që të gjithë,ishit të mrekullueshëm! Kurrë,sa të jem gjallë,nuk mund t'ju harroj Dhe loti i mallit është i papërballueshëm!

Ju që të gjithë punonit me përkushtim Ishit modele që duheshit ndjekur Për të gjithë Ju kam të veçantë adhurim Mjerisht,të gjashmit me JU,kund s'i kam gjetur. E di që nga kjo botë kini ikur Por shpirtërisht vij dhe puth çdo pllakë varri Sado i moshuar dhe kokëthinjur Për JU lot lëshoj nga malli.

* kam qenë maturant në vitin 1959,në 50-vjetorin e shkollës.


Tiranë,1 dhjetor 2021

17 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page