top of page

Presidenti Meta merr “PO” në Bullgari


Presidenti Meta merr “PO” në Bullgari, Radev: Negociatat pa kushte për Shqipërinë


Ilir Meta ndodhet në Bullgari për një vizitë dy ditore. Temë kryesore e bisedës së sotme mes dy liderëve, Ilir Meta dhe Rumen Radev ishte integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor. Mësohet se Radev theksoi zgjerimin e BE-së dhe integrimin e Ballkanit Perëndimor: “Dua të them qartë qëndrimin që kam shprehur dy vite më parë në Tiranë.

Bullgaria mbështet fillimin e negociatave me Shqipërinë, pa kushte”, tha kreu i shtetit, duke shtuar: “Bullgaria thotë një “po” pa mëdyshje për fillimin e negociatave për Shqipërinë”.

Gjatë ceremonisë së pritjes, të dy liderët vendosën një kurorë me lule në Monumentin e Ushtarit të Panjohur. Presidentët dhe delegacionet e tyre folën privatisht në godinën e institucionit presidencial.

Pak pas orës 10:30 në Pallatin e Stemave të Dondukov 2, Rumen Radev dhe Ilir Meta dhanë një konferencë të përbashkët për shtyp.

“Bullgaria dhe Shqipëria nuk janë vetëm aleatë, ne jemi partnerë dhe miq. Pakica e rëndësishme kombëtare bullgare në Republikën e Shqipërisë ka dhënë gjithashtu një kontribut të rëndësishëm për këtë,” thanë të dy presidentët në një qëndrim të përbashkët.

Sipas Radevit, vizita e sotme e Metës është vazhdimësi e dialogut të rëndësishëm në nivelin më të lartë politik ndërmjet dy vendeve, i cili është bazë për zhvillimin e marrëdhënieve në të gjitha fushat me interes të përbashkët.

“Vendet tona ndajnë një vizion të përbashkët për të ardhmen e rajonit tonë, si aleatë, partnerë. Një e ardhme e bazuar në parimet e fqinjësisë së mirë, bashkëpunimi gjithëpërfshirës rajonal, duke ndjekur parimet dhe politikat e BE-së dhe NATO-s.

Së fundi, ne kemi një të drejtpërdrejtë Lidhja ajrore mes Tiranës dhe Sofjes. Ky është një lajm shumë i mirë për biznesin, për studentët”, tha kreu i shtetit bullgar.

“Një pjesë e rëndësishme e dialogut tonë sot ishte forcimi i sigurisë në rajon. Unë mirëpres vendosmërinë e Shqipërisë për t’u bërë pjesë e grupit të betejës shumëkombëshe të NATO-s në Bullgari,” tha Radev.

13 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page