top of page

Pollá chrónia


Pollá chrónia


Nga Fatmir Terziu


Dhe erdhën dallëndyshet. Dhe ikën

dallëndyshet duke folur në gjuhën e tyre

Më dëgjo! - më tha Ajo, në sheshin Omonia

duke larë një bebe me gjerbat e syve,

për çfarë duhet shtegëtimi?


Unë u bëra djersë,

nuk mund të flisja

isha bërë binjaku i njeriut me fshesë

ndërsa prisja

përcillja dhimbjen me dënesë.


Dhe heshtja më goditi me sirenën e fortë

nuk ka heshtje në Omonia,

goja shëtit nëpër botë,

farkëton dëshirat e mpira,

burrat që vrasin mendimet mbi ndonjë gotë,

milingonat, bletët, qindra miza

duke mos e lënë njeriun e udhës të pushojë

më ngjitet këmisha

kaloj në asfaltin që kërkon të më kafshojë

çantat e mira

rrëketë kanë pushuar në tabelën e argjendtë

rrëshqasin vetëm bulëzat e fryra.


Bëhen gjithëfarësoj kafshësh në xhama

një orangutang i kacavirrur tërheq vëmendjen

një derrkuc i vogël përcjell ofshama

dhe efendikoi nget një makinë të zezë për veten

rrugës për në Odesa.


Dhe erdhën dallëndyshet. Dhe ikën

dallëndyshet në qiellin gri ngjajnë si pilivesa

retë tashmë kalërojnë kuajt

gushti është përtharë po e shtyn vjeshta

në Omonia për të s'ka ditë, javë, as muaj

janë vetëm pjesët e tjera,

mjafton të kuptohet se është një e huaj

nuk ka rëndësi sa i bie e sa i ngrihet vlera,

këtë kohë të fluturakëve për ta kuptuar.


Dhe hapi Fjalorin të kuptonte sa vite,

duhej që të rritej foshnja në Omonia,

gjuhët kishte filluar t'i përziente,

mezi e shqiptoi … πολλά χρόνια …pollá chrónia.


-----------------------------------------------------------------------

Këtu: πολλά χρόνια …pollá chrónia - në shqip shumë vite.

11 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page