top of page

Policia shqiptare sulmon gazetarët që mbulonin demonstratën


Policia shqiptare sulmon gazetarët që mbulonin demonstratënBerlin, 18 janar 2022 — Autoritetet shqiptare duhet të hetojnë me shpejtësi dhe tërësisht sulmet e policisë ndaj gazetarëve që mbulojnë një demonstratë të fundit, të mbajnë përgjegjësitë përgjegjës dhe të sigurojnë që reporterët të mund të mbulojnë ngjarje me interes publik pa frikë nga lëndimi, tha Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve. sot.

Më 8 janar, në Tiranë, kryeqytet, qindra protestues sulmuan selinë e partisë kryesore opozitare të Shqipërisë mes një beteje të brendshme mbi udhëheqjen e partisë dhe policia e rebelëve hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji që goditën të paktën nëntë gazetarë, sipas raporteve të lajmeve. dhe një gazetar në vendngjarje që foli me CPJ.

“Gazetarët në Shqipëri duhet të jenë në gjendje të mbulojnë protestat pa frikë se do të sulmohen nga policia”, tha Gulnoza Said, koordinatore e programit të CPJ-së për Evropën dhe Azinë Qendrore, në Nju Jork. “Autoritetet shqiptare duhet të hetojnë përdorimin e fundit policor të gazit lotsjellës dhe topave të ujit ndaj gazetarëve që mbulojnë një demonstratë në Tiranë dhe të sigurojnë që oficerët përgjegjës të mbajnë përgjegjësi.”

Shtatë punonjës të transmetuesit privat Ora News – operatorët e kamerës Ermal Noka, Esmerald Jahelezi dhe Alban Xhokaxhi, dhe reporterët Everest Dedaj, Fjorela Beleshi, Sonila Musaj dhe Edison Vatnika – morën djegie në sy dhe patën probleme me frymëmarrjen pasi policia qëlloi një "Sasi disproporcionale" e gazit lotsjellës ndaj tyre, sipas Ora News dhe raporteve të lajmeve.

Policia gjuajti gjithashtu një top uji ndaj një ekipi raportues për transmetuesin lokal Fax News, sipas një raporti nga operatori dhe operatori i kamerës Majklen Sinka, i cili foli me CPJ përmes aplikacionit të mesazheve.

Sinka i tha CPJ-së se ai dhe gazetarët e tjerë në vendngjarje ishin të identifikueshëm si anëtarë të shtypit dhe se ai kishte veshur veshje me logon e Fax News, por policia “qartë na shënjestroi me topa uji dhe gaz lotsjellës”. Ai shtoi se në sulm u dëmtuan edhe pajisjet e tij.

Fotoreporteri i pavarur Felix Bilani i tha kanalit televiziv privat NOA se iu desh të merrte trajtim mjekësor pasi policia hodhi gaz lotsjellës ndaj tij gjatë protestës.

CPJ i dërgoi email Ministrisë së Brendshme shqiptare, e cila mbikëqyr policinë, për koment, por nuk mori menjëherë asnjë përgjigje.


CPJ - Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve

14 views0 comments

Commenti


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page