Policia pretendon ka prerje të plotë të linjave ’të trafikantëve kryesorë shqiptarë të drogës


Policia pretendon ka prerje të plotë të linjave ’të trafikantëve kryesorë shqiptarë të drogës

Takedown thuhet se është busti më i madh i një karteli droge të udhëhequr nga shqiptarët në histori


Borzou Daragahi

Korrespondent Ndërkombëtar


Foto: Oficerët e policisë shqiptare kontrollojnë një laborator klandestin për rafinimin e kokainës (AFP përmes Getty Images)

Emri i saj është Kompania Bello, dhe prej vitesh është një nga rrjetet më të pamëshirshme dhe inovative të trafikut të drogës në botë. Sipas zyrtarëve ndërkombëtarë të zbatimit të ligjit, ajo nuk ekziston më.

Në orët e para të mëngjesit të së martës, policia në të gjithë 10 vendet nxori heshtur dhe sulmoi për të goditur organizatën nëntokësore në atë që përshkruhet si heqja më e madhe e një unaze kriminale të udhëhequr nga shqiptarët në histori.

Autoritetet arrestuan 20 burra dhe sekuestruan katër ton kokainë dhe gati 5.5 milion € (5.2 milion) në para, sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar të Enjten.

Të dyshuarit përballen me akuza për vrasje dhe trafik ndërkombëtar droge, sipas prokurorëve. EuroJust, federata e prokurorëve ndërkombëtarë me qendër në Hollandë, tha se bastisjet "rezultuan në heqjen e plotë" të sindikatës kriminale, e cila është pjesë e një biznesi gjithnjë e më global të trafikut të narkotikëve.

Bastisjet ishin pjesë e një hetimi pesë-vjeçar mbi mafian shqiptare të filluar nga autoritetet italiane. Ata ndjekin arrestimet e shumë të tjerëve në javët e fundit, duke përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Amerikën Latine. Buste kanë shtrirë globin. Midis të arrestuarve të Martën ishte Denis Matoshi, i ndaluar nga policia në Dubai, i cili e akuzoi atë për kontrabandë të drogës nëpër portet detare Evropiane.

Kokaina me vlerë 4 milion paund u gjet e fshehur brenda perimeve në aeroportin e Gatwick

Kokaina me vlerë 4 milion paund u gjet e fshehur brenda perimeve në aeroportin e Gatwick

Media shqiptare raportoi se pesë të tjerë u arrestuan në katër qytete të kombit të Ballkanit perëndimor. Video e postuar në internet nga EuroJust tregoi policinë me forca të blinduara të trupit duke sulmuar gjatë natës në një apartament dhe duke shoqëruar një të dyshuar me pranga në një stacion policie. Zyrtarët e zbatimit të ligjit me maska ​​kirurgjikale koordinuan aktivitetet në selinë e organizatës në Hagë. Në një segment tjetër, policia heq tufat e mbështjellura fort të asaj që duket të jetë droga nga prapa panelit të një automjeti.

Shqipëria është shfaqur si një qendër globale e trafikimit të narkotikëve. Heroina nga Azia Jugore dhe kokaina nga Amerika Latine futen kontrabandë në një vend të vogël ose Malin e Zi në veri përmes porteve detare ose rrugëve tokësore dhe më pas merren me anije në Itali për shpërndarje në të gjithë kontinentin.

Udhëheqësi i Kompania Bello - një 40-vjeçar shqiptar në Ekuador - preu ndërmjetësuesit. Ai mbikëqyri të gjithë procesin e shpërndarjes së drogës, duke ndërmjetësuar marrëveshje me prodhuesit në të gjithë botën për të marrë lëndë narkotike ndërsa zëvendësit e tij mbikëqyrnin tregtarët në rrugë duke i shpërndarë ato. Rrjeti përdori sisteme të sofistikuara të koduar të mesazheve për të vendosur porosi dhe ndërtoi ndarje sekrete në automjete për të lëvizur ilaçe përtej kufijve.


The Independent

15 views0 comments

Shkrimet e fundit