top of page

POEME DRAMATIKE PER ÇAMERINE

Çamëri Çamëri

Çarë ndarë e vranë

Mizorisht

Vajkëndove n’histori !


Zjarret tragjikë si të Trojës,

Trojet e lashtë, Çamëri,

Si çdo herë mes luftërash,

T’i dogjën përsëri…


Ishte i errët qielli

Atë ditë,

Çamëri

Vajmëri,

Tërë rrudha resh ishte

Dhe, i menduar,

Si balli monumental i Hasan Tahsinit,

Teksa ullinjtë paqësorë,

Mbetur pas

Askush s’i vuri re që ishin thinjur…

Vajmëri

Çamëri


Në sfond të zjarreve

Bijtë e tu refugjatë

Martirë klasikë të lirisë,

U nisën në kalvar,

Shkulur nga dheu

Siç shkulet nga krahërori

Dhe zemra , bam !


Një bohçe plaçkash me vete

Gjithë frymë të fshehtë vendlindjeje…

Dhe, ca fotografi vogëlushësh

Rropatur tashmë gjallëvdekur

Rrëpirave ,

Mbi gjinjtë e shterur të nënave.

Ah, s’janë kurrgjë krojet e mehur,

Para atyre gjinjve !


Pastaj ca foto të tjera

Burrash dhe grash të paepura

Si lulet e malit.

Poza në ditët e ndritshme të dasmave

Dhe, festave pagane,

Përzier e përzier me krodhe buke

Që pikëllimi t’i ngec

Në fyt si gjemb...


Oh, bohçja e lehtë pupël,

Bohçja e rëndë plumb, oh,

Mbyllur e lidhur

Gjithë nyja dhembjesh

Nga dora që mblodhi ç’mundi

Mes zjarresh e lebetish

Vajmëri

Çamëri…


Këto bohçe, kur t’i zgjidhnin

E të nxirrnin

Fotografitë e Çamërisë,

Me të mbërritur në strehëzën e re,

Në krahun tjetër të Shqipërisë,

Ah, si do t’i digjte

Prushi i mallit...Vargani i gjatë

Me refugjatë

Ndahej e ngjitej

Shpat më shpat e monopat,

Zgrip më zgrip greminash,

Gravurë e ashpër bardh e zi

Herë si pikëçuditëse,

Me lotin këputur përfund,

Herë si pikëpyetje,

Harkuar si dyshimi…


Por çamët, mbi gjithçka

Kishin me vete

Shpirtin tënd të paprekshëm,

Çamëri,

Si një koracë që s’thyhet

E s’humb

Kurrsesi !


Shpirtin tënd,

Çamëri,

Që ngërthen frymëzim sublim,

E mbron përjetësisht

Dialektin tënd të gjerë,

Rrënjëthellë,

Pa le të thonë e stërthonë

Gjuhëtarët sharlatanë

Se, qenkësh fosilizuar…


Shpirtin tënd

Shpirtin tënd

Që ta mban syrin

Përgjithmonë të kthjellët,

Dhe ritmin e valleve të kënduara,

Bashkë me veshjet e bijave...


Sa keq llogaritë

I bënë çdo herë

Armiqtë e tu

Moj Çamëri,

Moj Vajmëri !


Ishte i rëndë qielli,

Çamëri,

Aqsa të kërruste shpinën.

Por n’agun e ditës së re,

Bashkë me diellin

Lindi një fëmijë!

Klithma e tij

Gjer te trojet jehoi

Dhe ,fashiti zjarret,

Çamëri

Çamëri…


1991
PARISI ME MASKE


( Walking Tour Around The City )

Ç’shurdhëri pikëlluese

E ç’zbrazëti tej e tej në Paris !

Urat mbi Senë,njëra pas tjetrës,

Si përherë aty janë

Me abazhurët, stolat ndanë trotuarit

Dhe monumentet…

Por,ç’t’i kapërcesh;

Avenjutë në të dyja anët

Njëlloj të shkreta janë…


Parisi me Maskë


Si u bënë njerëzit kështu

Njëfytyrësh,

Mbuluar që nga mjekra,

Gjer te sytë,

Të cilët shpesh dhe ata,

Mbulohen me syze t’errëta.

E me gjasë mbi krye

Ngjeshet një kapele…


Si u njësuan të gjithë

N’identitetin rrafshues të maskës,

Prej së cilës,dhe zëri

Mbytur del,i paartikuluar;

Në distancë të detyruar prej dy metrash

S’e merr vesh ç’thotë partneri;

Lypset të thërrasësh pa takt

E të humbësh privatësinë.Covid 19

Ç’emër konkret me një numër pas,

Që s’e has n’asnjë besëtytni

E n’asnjë faqe të simbologjisë…

Ç’emër ashpërsisht konkret,

Por askush s’e sheh vrasësin,

Që bëhet m’i frikshëm me frontin rrethor

Treqind e gjashtëdhjetë gradë…


Maska Maska Maska

Të bardha dhe,të zeza,

Si divizë e vdekjes…

Tashmë ato janë një aksesor i domosdoshëm

Pa të cilin s’del dot nga shtëpia;

Më parë mund të harrosh celularin

Pa marrë me vete,

Portofolin,më parë mund të harrosh pa marrë,

Por kurrsesi maskën !


Le ta injorojë ajo

Kravatën e re që ke lidhur,

Këmishën e kollarisur dhe ,

Kostumin ,sado elegant qofttë…


Le t’ua mbulojë ajo rrafshueshëm

Femrave të kuqin,

Ah, të kuqin e trëndafiltë

Të buzëve !


Me ç’qejf e me ç’dëshirë

Të hysh e të blesh në butikët luksozë ?

Sapo gjendesh përballë

Xixëllimave të Bvlgari – t,

Të kaplon absurdi;

Absurdi të çmotivon tek të lëbyren sytë

Përballë kometave të Swarovski-t .

Afashinantë koleksionet pranverë – verë

Të Vuitton-it, Armani-t ,

E të kujt jo ?

Parfumi i ri i Chanel-it

Ah,ç’afrodiziak!

Por iku pranvera,vera po fluturon;

Të shohim vjeshtën flori …


L’amour L’amour

Por në Paris stinët sërish

Të katërta magjepsëse janë

Si tablotë e Monesë !


E ndoqët besoj,videon virale

Me atë zonjën parisiane,

Që policët e tërhoqën zvarrë,

Sepse

Refuzonte maskën ?


Turma, si turma në rolin e vet,

U mblodh të shihte e të bënte me ngut video,

Dhe sellfi me të dhunuarën në sfond

Që miqve të tyre

Ua nisën urgjent…


Kush guxoi të thoshte një llaf

Kundër dhunës primitive të policisë

Së shtetit demokratik ,në mes t’Europës,

Që shkelte me të dyja këmbët

Të drejtat themelore të njeriut,

Ia mbyllnin gojën në çast :

Vini mask !


Paris L’amour L’amour,

O,Champs Elysees

Champs Elysees,

Ti e tillë je

Në diell,në shi,pasdite ,në mesnatë…

Po ç’mesnatë ?

Për ty ka veç mbrëmje

Që zgjat gjer n’ag…


Maskë mbi Place de la Concorde

Mbi Place Charles de Gaulle maskë,

Mes të dymbëdhjetë gërshetimet e kryqëzimeve…

Ah,por maskë edhe mbi Arc de Triumph

Të poshtëruar;

Mbi Tour Eiffel gjithashtu; !

A s’e shihni renë e zezë

Vende – vende, hekurash e çjerrë ?


Ah,por maskë ka dhe mbi Notre Dame,

Q’e dogjën idiotësisht mizorisht !

A e kujtoni sa show u bë

Me donacionet milionëshe për ringritjen e saj ?

Për të lënë një gjurmë të Kohës,

Gjer dhe pishinë projektuan të hapnin

Ca biçimër arkitektë mbi Katedrale,

Kinse për të larë mëkatet të krishterët e përkorë,

Siç i lajnë dhe besimtarët hindu

Në lumin e shenjtë Gang…


Epo,ajo vogëlushja,tek shkonte në shkollë,

Dhuroi një euro

Për Notre Dame –n e djegur,

Paçka se mbeti pa ngrënë hamburgerin

E mëngjesit…


Parisi me Maskë

Por Sena rrjedh


Kështu dhe Palais de Justice

La Defense ultra moderne

Kështu,

Kështu Saint Michel, shpirti i Parisit,

Pigalle dhe Montmartre po kështu,

Madje me maskë robëruese

Edhe grataçielat farfuritëse

Të s’ardhmes…


Kanë mbyllur kavaletat

Piktorët e trotuareve,

E kush do t’u blejë gjësend atyre;

Atyre tashmë,mbuluar me maskë

Kush do t’u pozojë ?


Crazy Horse s’hasdiset më,

Yjet e kuq Moulin Rouge,

I ka shuar;

Helikat s’vërtiten,a thua se andej

Një donkishot ia behu

Dhe i shtangu

Me ushtën e tij,

Që ndalte kohën.Burrat janë ndryrë me bashkëshortet

Në shtëpi;

Pa punë prostitutat heroina,

Sex dolls pa punë gjithashtu.


Parisi me Maskë

Por Sena rrjedh


Ah,por ju propozojmë të vizitoni

Me radhë gjithë pavijonet

E Luvrit mitik !

Virtualisht virtualisht

Përndryshe dhe Xhokondës

Do t’i duhet të vërë maskë !


Virtualisht

Virtualisht

Siç duket një ditë

Gjithçka do të kryhet

Thjesht virtualisht .


Këtë herë

Gishti i Madh monumental i Sezar Baldaccinit,

Gishtin e Jul Çezarit perandor

Më solli ndër mend drejtpërdrejt…


Me maskë Parisi

Por Sena rrjedh


Besomëni !

Në vesh mrekullisht më kumbojnë

Këngët e Mirej Matjesë

Dhe Edit Piafit,

Zonjave si prerjet e vogla

Të monedhave prej ari…


Më kumbojnë mrekullisht

Këngët e Sharl Aznavurit

Dhe, Iv Montanit melankolik

Me Les Fauilles Mortes

Të Zhak Preverit …


Ajo tastiera e fizarmonikës

Mos drithëron flu flu

Si valëzimet e Senës,

Domethënë …

Si regëtimat e zemrës tënde ?


O, përsëri Parisi

Ka këngëtarë të famshëm

Dhe poetë të gjallë me emër :

Mund t’ju përmend njëherësh disa…

Të cilët,tashmë në trotuare dhe pedonale

Gjerbin kafen tek shkruajnë me maskën nën gushë

Si lak që të mbyt.


E dini ?

N’intervistat me mikrofon në dorë,

Në sheshet dhe ndanë parqeve,

Populli ,kur u pyet,

Gjer te Preveri i numëroi poetët…

Kjo ,thjesht do të thotë:

Sa vështirë është sot

Të hysh në shpirtin e një kombi ;

Të bëhesh legjendë,

Sa vështirë është sot !


Paris L’amour L’amour


Je gjenetikisht kozmopolit

Edhe pse mbuluar me maskë

Dhe,

Mbetur pa turistë…


L’amour

Qyteti i shenjtë,

Ku lindin e lindin

Kulte artistësh.


Ah,ja dhe Bar Hemingway !


Hej,Heminguej,

Ti ke të drejtë :

Parisi

Eshtë një festë

E pambarimtë…


Parisi me Maskë

Por Sena rrjedh

Rrjedh …


2020 Gusht


13 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page