top of page

Po trokas këtë qelq


Po trokas këtë qelq

Nga Fatmir Terziu


Po trokas këtë qelq me lëngun e shpirtit

në Gusht

2022, quhet numëruesi i vitit

vapë prush

kë të dua … kë të puth?


Ka ende një ecje të një populli të lumtur

në sheshin me gurët e çmuar

ku hija konkurron më bukur

në plazmin e mermertë të shtruar,

përshëndetje, shenjtorë, të zbehtë si një kukull

statujat janë duke ju kërkuar

në frikë,

ka ende një popull të lumtur

pyet ata për qiellin

nëse i ka ndodhur ndonjë gjë, retë mos i kanë humbur?!


Po trokas këtë qelq me lëngun e shpirtit

gruaja më qëndron si gjithnjë pranë,

lexoj sytë e saj e me sqimë të bishtit

kulundis syri im i djathtë,

na mjafton për zemrat tona,

edhe këtë herë,

ndërsa gjithkush prej nesh në tokë merr vetëm frymë,

në mënyrë që asnjë kopsht të mos ketë erë.


Rrofshin statujat!

Rroftë mermeri ku shkelin këmbët tona…

Rrofshin guri, pluhuri

dhe rrënojat

që rrënkojnë deri në orët e vona

bashkë me dhimbjen,

nga ikja dhe pakoha,

fundja vetë këmbët e braktisin vendlindjen.


Po trokas këtë qelq me lëngun e shpirtit

imitoj bulëzat që përplasen në qetësi,

që nga të gjitha cepat e sjellin

Dreqin që lulëzon në lartësi,

Aty e mbaj veshin!

5 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page