top of page

Piramida e ndërtuar për të nderuar diktatorin shqiptar synohet për t’u kthyer në qendër dixhitaleNdërtesa e quajtur Piramida në Tiranë, e ndërtuar fillimisht si një muze për të nderuar diktatorin e epokës komuniste Enver Hoxha, po kthehet në qendrën më të madhe të arsimit dixhital dhe inovacionit në rajon.

Puna për shndërrimin e ndërtesës 17,000 metra katrorë filloi në 3 shkurt në një ceremoni ku morën pjesë Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.

Projekti është një bashkëpunim midis qytetit të Tiranës, Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit dhe kompanisë së telekomit celular Vodafone.

Piramida u krijua nga vajza dhe dhëndri i Hoxhës dhe u hap në 1988, tre vjet pas vdekjes së tij. Pas shembjes së komunizmit, ai u shndërrua nga një muze në një qendër kulturore dhe në disa raste ka vendosur gjithashtu një stacion televiziv, zyra, dyqane dhe klube nate, si dhe ka shërbyer si një bazë e NATO-s gjatë luftës në Kosovën fqinje. Sidoqoftë, deri në vitin 2020 ajo ishte kryesisht e papërdorur.

Ka pasur diskutime të gjata se çfarë të bëhet me Piramidën, duke pasur parasysh lidhjen e saj të ngushtë me Hoxhën, i cili e mbajti vendin të izoluar dhe njerëzit e saj të shtypur për dekada. Një qeveri e mëparshme propozoi prishjen e saj tërësisht për të hapur rrugën për një ndërtesë të re të parlamentit.

“Sot, kjo ndërtesë që mbart historinë e saj shumë ekstreme është në të njëjtën kohë foleja e gatshme për të pritur ekstremin tjetër. Hapësirë ​​ekstreme e lirë duke krijuar kushtet që të rinjtë të hyjnë në konstelacionet e pafundme të universit dixhital, ”tha Rama në ceremoni.

“Kjo ndërtesë e krijuar për të mistifikuar figurën e Enver Hoxhës dhe kohën e një diktature brutale, sot bëhet gati të shërbejë krejtësisht të kundërtën e të gjithë atij sistemi të përfaqësuar dhe me gjithçka që Enver Hoxha dëshironte, duke u dhënë të rinjve lirinë e pakufishme të sfidojnë veten e tyre dhe duke kërkuar të ardhmen. ”

“Pak më shumë se një vit më parë, AADF, Vodafone dhe Qyteti i Tiranës ranë dakord të krijojnë hapësirë ​​për të nxitur inovacionin e teknologjisë. Bashkëpunimi i tyre tani po e shndërron atë vizion në një realitet, ”tha ambasadori amerikan në Shqipëri Yuri Kim, i cili mori pjesë në ceremoni.

"Unë pres të shoh këtë partneritet - midis qeverisë dhe biznesit, dhe midis amerikanëve dhe shqiptarëve - të shndërrojë Piramidën nga një simbol i së kaluarës së errët në një inkubator për të ardhmen e ndritur të Shqipërisë, një ku më të mirët dhe të ndriturat e Shqipërisë mësojnë të jenë krijuesit e historinë e tyre ”.

Plani i hartuar nga firma e projektimit me qendër në Roterdam MVRDV është që ajo të presë një kampus me klasa për IT, robotikë dhe dizajn, si dhe atë që Veliaj e përshkroi si një "biznes IT dhe ekosistem ndërmarrjeje" për fillestarët. Sipas kryebashkiakut të Tiranës, shumë kompani IT tashmë kanë shprehur interes.

Serpil Timuray, CEO i Vodafone Europe Cluster, e quajti projektin "një simbol se sa shpejt Shqipëria po ecën përpara drejt një të ardhme emocionuese", duke shtuar: "Shoqëria dixhitale do të kërkojë punë dhe aftësi që nuk i kemi parë kurrë më parë."

Projekti do të përfshijë një riparim të pjesës së jashtme të ndërtesës, si dhe brendësisë së saj. Zyrtarët nuk kanë zbuluar koston e projektit, ose sa kohë do të duhet për të përfunduar.

74 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page