top of page

PAS VITIT TË PARË TË LINDJES, A MUND TË HAJË BEBA CDO GJË?


Razije Musa

Shumë nana preukupohen shumë me testimet dhe me ushqimet e lejuara për moshën e caktuar të bebes prej 6 muaj deri në 12.

Ekziston një bindje se pas vitit të parë të jetës lejohet pothuajsë cdo gjë për nga lista e ushqimeve.

Pas një viti lejohet kripa por vetëm 1 gram, sheqeri mundësisht që jetë i rrallë mjafton ai që merret nga frutat, mos ju jepni fëmijëve lëpirëse, akullore apo produkte të tjera me ngjyra sepse në përqindje sado të vogël përmbajnë toksina.

Keni kujdes me sasinë dhe llojin e yndyrnave, mundësisht vazhdoni me vaj ulliri por nëse nuk e keni mundësinë ushqejeni me më pak yndyrë dhe mos i jepni fëmijët mishëra me sasi të larta të yndyrës.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që fëmija të ushqehet shëndetshëm në mënyrë që të krijoj imunitet të fortë për të përballuar viruset që normalisht do i përballojë gjatë ritjes.

Gjithashtu marrë parasysh situatën me COVID-19, kushtoni rëndësi ushqimit për vete dhe gjithë familjen.

Me dashuri, Razija

26 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page