top of page

Parada e Ditëlindjes së Mbretëreshës


Parada e Ditëlindjes së Mbretëreshës filloi sot e enjte, 2 qershor 2022 duke filluar nga ora 11:00. Ngjyrimi festiv u shpalos dhe u vendos nga Batalioni i Parë, Garda Irlandeze dhe më shumë se 1200 oficerë dhe ushtarë nga Divizioni i Shtëpisë që shfaqin një shfaqje madhështore ushtarake në Paradën e Gardës së Kuajve, së bashku me qindra muzikantë të ushtrisë dhe rreth 240 kuaj. Kjo ngjarje vjetore ka shënuar tashmë ditëlindjen zyrtare të Sovranit Britanik për më shumë se 260 vjet. Gjatë paradës së ditëlindjes së Mbretëreshës u shkarkua një përshëndetje me armë mbretërore.

Gjatë ceremonisë, ka një mundësi për të parë ngjarjen përmes ekraneve të mëdha, të vendosura në St James' Park dhe shumë anëtarë të tjerë të publikut do të mund ta shikojnë spektaklin drejtpërdrejt në televizionin BBC dhe Sky, jo vetëm në MB, por edhe jashtë shtetit.

7 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page