top of page

Përkuluni para reshjeve


Përkuluni para reshjeve

Nga Fatmir Terziu


Mashtrim


Çfarë do të maskosh në gjoks me sup?

Kur trupi juaj flet

s'më duhet fjala turp.


Vuajtje


Mendja ime po bën pazare

me perënditë për ju.


Ata rrisin pagesën pa risi,

nuk ka rëndësi se sa dhe ku,

unë do të paguaj çmimin me një qiri.


I gabuar


Shpresoj

unë nuk shoh tek ti,

perceptimin e kaosit për armiqësi,

përsëri.


Më pak


Nuk pres

që të më llogaritësh si dinak

kur nuk më vlerësove

aspak.


Kryqëzim


Unë u zgjodha

të mos jem i dashur,

por për të thithur dhunën tuaj.


Pika vese


Rruaza diamanti me gaz

mbetet për pak kohë mbi një gjethe.

I përulem hirit të saj.


Epipremnum aureum


Kthimi i një gjetheje të re

ajo shtriqet plazhore drejt diellit,

duke treguar të vërtetën e saj.


Tani


Ka vetëm ime,

ime vlojnë dhe bulëzojnë

uluni dhe merrni frymë me ne.


Lutja


Pas zgjimit të stuhisë

mos harroni se ka ende bukuri.

Përkuluni para reshjeve.

41 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page