top of page

Përgjithnjë...PA FJALË

HARMONIA DHE INSPIRIMI VJEN PREJ QELLIMEVE

Individet ne kete fotografi, besoj nder me te dashurat, me te bukurat me optimiste shqiptare, kane bere jete dhe veprimtari qe mbeten te tille ne memorien e tyre. Padyshim ishte edhe KOHA, qe mundesoi kete fotografi, kete dukje qe ngazellente shqiptaret kur ndodhte ta shihnin. Ne, te sotmit, ne te gati 80 vjeteve te mbrame, e pame me vonese kete Fotografi-Himn. Dy prej tyre ishin Anmiq, dy te tjeret thuajse monumente te Heshtjes...

Ishin fotografi te tjera qe na servireshin, duke bere me faj edhe te fotografuarit ne kohen pa liri.

Gjer edhe autoritare te Fjales se Shqiperise se Izoluar, sic ishin Ismail Kadare dhe Dritero Agolli, edhe kur dergoheshin Jashte Shtetit, sapo te ktheheshin, jo vetem e kishin te ndaluar te rrefenin cafre kishin pare, por duhet te shkonin ne Rajon apo ne Org Baze, dhe te jepnin Raporte me Shkrim per cfare kishte ndodhur dhe per njeri tjetrin! Jo tu rrefenin kolegeve per Boten apo te benin fotografi te tilla si Fishta, Poradeci, Koliqi dhe Asdreni...

Me keq akoma ne kohet e sotme: Ia gjejne nje moment dobesie moshe Ismail Kadarese e fusin ne nje blic me Erisa Spiropalin dhe ia ofrojne publikut, duke u justifikuar me faktin se ne fillimet e Levizjes MJAFT ai ishte Kryetar Nderi i kesaj Levizje...

Përgjithnjë...PA FJALËNjë nga fotografitë më të bukura të Shqiptarëve!

Lasgush Poradeci

Ernest Koliqi

Gjergj Fishta

Aleksandër Stavre Drenova|

22 Shkurt 1938

Museumi Kombetar i Fotografise "Marubi"

Autor

GEG MARUBI (1907-1984)

12 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page