top of page

PËR TY KOSOVË


Ildije Xhemali

Në prag të Pavarësisë të KOSOVËS

PËR TY KOSOVË

Ju flladit hija e Lisit Krenari ju fal hija e Plisit Në martiren Dardani Ku frymon Shqiptari Ju ngroh, mbajtur gjallë Mbi shkrepa, majëlartë.


Të shpërndarë, jo zogj t' korbit Shtylla t' gjalla të Kombit Aorta të Zemrës së zjarrtë Midis kombeve, kryelartë Pëllumb mbajtur në ato duar Autokton dhe jo të huaj.


Dini të falni, të dhuroni Koritjen, pabesin' s' e duroni Dini të nderoni shok' e miq. Shkelin cakun, bëhen armiq Të shtrenjtë keni plis e gur Të shenjtë Gjuh', e Flamur !


Poezi e përmbledhjes FRUTA TË PASHIJUARA

21 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page