top of page

Për cilin e keni fjalën?!SIKUR T’ISHTE KY !
Për cilin e keni fjalën?!

Për Xhajen që në Rozafat mori paret ar e dorzoi Kështjellen e Shkodren?

A po për ate, që në 1924, nënshkroi traktat me Pashiqin! Ai po mos ta sillshin ushtritë serbe deri në kufi, mbeti në Beograd i shkreti. Keni harrue që kur hyni Italia në 1939, mos të merrte buxhetin në Bankën Shqiptare, nuk kishte pare as me dalë në Greqi? “Fukaraja mos leftë!”, thonte populli.

A ju kujtohet kur Shqipnia u shpall “Republika e shtatë Jugosllave”?! E po mos t’ ishte në 1941 Miladini e Dushani, kush e shpallte ate Republika e 7 ?


Luigj Gurakuqi

A keni harrue sesi priteshin komunistët tonë dikur në Beograd e Moskë?

Po ke donte ma fort se ne shoku Mao Ce Dun? Keni harrue kur lahej n’liqe?

A ju kujtohet kur i pat mësue këta të tonët me ra në zhyt te ai liqeni kinez?

Mos i harroni asnjëherë këto ngjarje kaq të randsishme historike? Kujtoni e kujtoni mirë edhe ata “atdhetarë” që ju i thirrni “tradhëtarë”, kur doni me ua fshij meritat e tyne në lidhje me shatrivanin komunist të Beogradit!

Ja ku e keni sot Shqipninë puro komuniste që po “ringjallë” edhe Serbinë, me “Ballkanin e Hapun”, tue shkue krye javet atje “miku i tyne i gjatë”!!

Mos u ngutni aspak, “pritni se nuk keni parë gjë akoma”!!

“Pritni, se edhe pak Akademia Antishkencore e Tiranës, do të nxjerrin edhe atë figurë të madhe që ka ndryshuar dhe boshtin e Historisë së Shqipërisë!”

A ju shkon nëpër mend Emni i atij “Shqiptari” që ka krye gjithë këto vepra?

Nuk besoj! E sikur ky t’ ishte Luigj Gurakuqi, si do t’ ja vejshi ju sot Emnin?!

Melbourne, 16 Korrik 2022.

7 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page