top of page

Nuk u kërkohet më ligjërisht të mbani maska ​​për fytyrën
Njerëzit në Irlandën e Veriut dhe Angli nuk u kërkohet më ligjërisht të mbajnë maska ​​për fytyrën në shumicën e hapësirave publike - megjithëse ato rekomandohen ende në disa vende. Maskat nuk do të kërkohen më ligjërisht në Skoci nga 21 marsi. Ku duhet të vesh një mbulesë për fytyrën në Angli? Rregullat për maskat kanë ndryshuar:


1. Mbulesa e fytyrës mbetet një kërkesë në mjediset e kujdesit shëndetësor, të tilla si operacionet e mjekut të përgjithshëm, spitalet dhe shtëpitë e kujdesit

2. qeveria rekomandon që njerëzit të veshin mbulesë të fytyrës në hapësira të mbyllura ose private ku ata përzihen me njerëz që nuk i njohin

3. shumë shitës me pakicë të mëdhenj duke përfshirë Tesco, Sainsburys, Lidl, Waitrose dhe John Lewis i kanë kërkuar stafit dhe klientëve që të vazhdojnë të mbajnë një mbulesë për fytyrën

4. Metroja e Londrës ka konfirmuar se mbulimi i fytyrës nuk do të kërkohet më në undergroundet, trenat apo autobusët e saj nga 24 shkurti, por thotë se ato do të jenë ende "të inkurajuar fort".

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page