top of page

NJËMBËDHJETË "SHKREPJE" POETIKE


NJËMBËDHJETË "SHKREPJE" POETIKE


Poezi nga Kozma GjergjiSA HERË…

(Kujtimit të të paharruarit Jovan Buli, mikut tim të shtrenjtë,

tregimtar i talentuar që u shua tepër herët.)


Sa herë

Qielli, pylli dhe fusha e Divjakës

Ngjyra trishtimi veshin

E polifonisë së shirave ia marrin

Më bëhet se thonë:

Na iku Jovani!


Sa herë

Qielli, pylli dhe fusha e Divjakës

Në festë ngjyrash janë

Dhe këngëve të bilbilave ia marrin

Më ngjan se thonë:

Na u kthye Jovani!


Sa herë…

1996PREMTIMET


Agimi premtoi me bujë

Ditën më të bardhë,

Mbrëmja premtoi me bujë

Natën me ëndrrat më të bukura…


Dita erdhi e ngrysur e gjithë ankthe,

Nata me kusarë e vrasës.NË DITËLINDJE


Bëj bilancin e viteve

Dhe më del të jemë

Borxhli ndaj të gjithve.GJETHET


Vallëzojnë e fluturojnë

Në ekstazë…

Se mos e dijnë ato

Nga do t’i çojë era!1 9 9 7


Medet! Ditët tona

Të etura për shumë dritë

U bënë afishe nekrologjish!GJALLESAT


Me sa shpejtësi

Shtohen

Gjallesat pa emër

Në ujrat e pista!BISHTI


Bishti, bishti i gjatë

Dhelprës i ka kushtuar

Jetën shpesh herë.KALON…


Kalon bregut të detit

Një bukuri hyjnore.

Dallgët zenë bëhen fjalëshumë,

Peshqit lëshojnë vetëtima diellore…MAJ


Gjer vonë përroi

Mërmërin e pëshpërit

Si vajza e dashuruar

Të fshehtat e zemrës.DASMË


Martohet ajo.

Është bërë lulja nuse

Apo nusja lule?!XHELOZIA


Qorre si Polifemi

Që hedh gurë

Pa e ditur ku qëllon,

E helmët si akrepi

Që pickon pa u menduar…


Kozma Gjergji

205 views3 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page