top of page

Një reper i ri shqiptar
Show Hustle mund të duket i ri dhe mbresëlënës, por tashmë ka një lidhje të fortë tek ai. I lindur dhe i rritur në Londrën e Jugut nga një nënë beqare, ai është një reper i ri po aq i fiksuar pas repit anglofil, po aq sa po përfaqëson trashëgiminë e tij shqiptare dhe po mbështet familjen e tij. Për fat të mirë, Show Hustle ka grumbulluar tashmë shumë bujë me këngën e tij debutuese të mirëpritur 'Like That' duke u bërë virale në GRM Daily, duke shërbyer si një deklaratë e qëllimit dhe një tregues i asaj që do të vijë.

Fytyra e tij kerubike mund të jetë tashmë e njohur për fansat më të rinj që kanë parë stilet e tij të lira në TikTok, duke grumbulluar numra që do t'i kishin zili reperët më të njohur. Ndoshta kjo është një shenjë që Gen Z është me të vërtetë në grahmat e një marrjeje dixhitale, duke përdorur platforma që gjeneratat e mëparshme nuk janë aq të zgjuara për t'i shfrytëzuar. Në çdo rast, me një projekt në tërheqje të titulluar me krenari "Fëmija i një emigranti" dhe shumë muzikë në pritje, ka shumë për të pritur nga kjo perspektivë e re e zhurmshme.

CLASH u njoh me Show Hustle si pjesë e serisë sonë dixhitale PLTFRM, duke vënë në pah talentet vendase dhe ndërkombëtare që hapin terren të ri. Reperi tregoi se si u angazhua në rep, se si u bë nxitimi i tij kryesor, përvojat e tij të para në studio dhe çfarë do të thotë për të trashëgimia e tij shqiptare.


Si kanë qenë javët e fundit që kur publikuat këngën tuaj debutuese 'Like That'?


Ka qenë mirë! Ka qenë emocionuese. Prisja që të dilte dhe u desh pak kohë për ta bërë gati, por është atje dhe po bën shifra të mira dhe reagimet kanë qenë të shkëlqyera.


Më fol për atë që përfaqësonte vizuale. Kur dhe ku e keni filmuar?


Ne e filmuam videon disa muaj më parë. Ne u përpoqëm të bënim një fotografi, të përdornim tranzicione të ndryshme e kështu me radhë, thjesht ta bënim të duket sa më ndryshe. Kemi filmuar në Westminster, kemi filmuar një pjesë të saj në Londrën Qendrore, disa në Piccadilly dhe më pas kemi filmuar një pjesë të saj në zonën time në Londrën e Jugut, ku jetoj me familjen time.


Si keni kaluar në botën e muzikës dhe repit konkretisht? Çfarë e nxiti atë interes?


Mbaj mend që isha gjashtë vjeç duke dëgjuar Michael Jackson. Dikur imitoja shumë nga vallet e tij; Unë do të kisha kapelen e tij dhe i bastisja të gjitha albumet e tij. Fillova të këndoja - fillimisht isha këngëtare dhe më pas erdhi repi. Nga zona ku u rrita, u ndikua nga të gjitha stilet që po dëgjoja rreth meje - ka shumë! Që atëherë, unë kam kaluar në rap dhe thjesht kam bërë gjënë time.


Si u lidhët me Uche nga DaBeatFreakz?


Përmes njërit prej miqve të mi. Në thelb, kam bërë këngë tërësisht në telefonin tim. Do të ndizja një ritëm, do të ulja volumin në mënyrë që mezi të dëgjohej ndërsa regjistroj me gojën time. I dërgova këto demo të improvizuara mikut tim dhe ai do të thoshte "Kjo është e vështirë! Në cilën studio po shkon?" Unë do të përgjigjesha: "Shoku, kjo është regjistruar tërësisht në telefonin tim." Miku im më pas ia dërgoi Uçes, i cili u trondit plotësisht. Mbaj mend që ai tha se në fakt tingëllon sikur të ishte një album i përfunduar.


Që atëherë ju u lidhët dhe përfunduat duke vizituar studion. Si ka qenë regjistrimi i muzikës në studio me një mikrofon të vërtetë, pajisje të vërteta dhe jo në mënyrën DIY që ishit mësuar?


Më pëlqeu! Më pëlqen të shkoj në studio sepse muzika për mua është një pasion i madh. Kur jam duke bërë muzikë, e ndjej vërtet. Nuk është se të shkosh në studio është një dhimbje, diçka që ndihem e detyruar ta bëj. Unë me të vërtetë përpiqem të shkoj në studio sa më shumë që mundem, gjithmonë e godas menaxherin tim duke thënë. Unë gjithmonë dua të regjistroj edhe nëse nuk kam asgjë të shkruar. Do të shkoj atje vetëm për stil të lirë, sepse e dua atë energji të lirë. Është vërtet e klikuar për mua.


Kur jeni në grahmat e të shkruarit, çfarë ju kalon në kokë kur jeni stil i lirë?


Ndodh në orare të caktuara në ditë, si ora 3 e mëngjesit është koha kur ndoshta shkruaj më shumë. Thjesht futem në zonë, vendos Airpod-et e mia dhe dëgjoj rrahjet. Nuk mund të jetë asgjë, më duhet të ndjej ritmin. Mund ta imagjinoni sa beat dëgjoj!


Më fol pak për projektin tënd të ardhshëm debutues. Quhet 'Fëmija i një emigranti'. Kjo je ti, apo jo?


Mamaja ime është një prind i vetëm që ka emigruar nga Shqipëria dhe unë kam një vëlla të vogël. Kemi baballarë të ndryshëm që nuk janë në foto. Jam vetëm unë, vëllai im dhe mamaja ime dhe e kemi bërë këtë së bashku si një familje e vogël. Titulli vjen nga kjo. Ne në fakt kthehemi në Shqipëri një herë në vit. Unë kam një familje në një fshat të vogël të quajtur Bera dhe më pas një familje të madhe në qytetin kryesor, Tiranë. Më pëlqen shumë të kthehem në fshat, më pëlqen ajri i pastër sepse është thjesht larg çdo gjëje. Është kaq bukur!


A është rëndësia e bashkimit dhe e lidhjeve familjare një aspekt vërtet i fortë i komunitetit shqiptar?


Patjetër. Shqipëria është fjalë për fjalë vetëm për familjen; nuk ka asnjë tjetër aq të rëndësishëm sa njerëzit me të cilët rritesh. Është shumë e lidhur ngushtë. Ka të bëjë me përpjekjen për të mbrojtur dhe siguruar për veten tuaj. Kjo është arsyeja pse ndihem kaq e mbrojtur dhe pse dua t'i mbështes ata.


Në çfarë mënyrash Clapham dhe Londra e Jugut kanë formësuar përgjithësisht identitetin tuaj?


Kodi im i zonës më ka formuar padyshim. Ju keni seksione të ndryshme të Londrës: në një pjesë rriteni në një shtëpi të madhe me të dy prindërit dhe shkolloheni privat, dhe më pas është një zonë tjetër që është krejtësisht e kundërta për sa i përket situatës së jetesës. Kjo më ka bërë njeriun që jam sot. Vërtet, dua vetëm të punoj sa më shumë që të mundem dhe të siguroj familjen time.


Çfarë frymëzimi keni marrë nga zona juaj dhe më gjerë përsa i përket ndikimeve të repit?


Afër meje, afër bllokut tim jetonte kadet. E kam parë gjatë gjithë kohës. Ai ishte një frymëzim i madh i imi, i dëgjoja të gjitha gjërat e tij. Ai ishte kaq i talentuar, e dini? Në ditët e sotme, reperët që më frymëzojnë janë Central Cee dhe Digga D. Më pëlqen fluksi i Headie One. Gjithashtu, gjërat e vërteta të repit - djemtë që flasin për të njëjtat gjëra si unë si Potter Payper dhe Nines.


Çfarë është në plan? Çfarë po prisni këtë verë?


Thjesht lëshoj sa më shumë muzikë, duke nxjerrë emrin tim atje. Natyrisht, ne do të zbulojmë edhe më shumë video. Ne në fakt shpresojmë të filmojmë një videoklip në Shqipëri, pasi kënga ka disa referenca që duam t'i japim jetë - një thirrje për trashëgiminë time. Baza e fansave në Shqipëri është e çmendur. Ata vërtet e duan repin në Mbretërinë e Bashkuar. Ata gjithmonë më mbështesin aq shumë. Është një çështje familjare, e dini? Pse të mos ktheni?


----


Fjalët: Louis Torracinta

19 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page