top of page

Një novelë si një arritje e madhe e prozës moderne shqiptare


"Viza amerikane" e mikut tim të vjetër Shefqet Mekos, prozator dhe gazetar i shkëlqyer me banim në USA, mbi tryezën time të punës.

Një novelë si një arritje e madhe e prozës moderne shqiptare, për të cilën vij sëshpejti me një refleksion mbi dimensionet reale dhe sureale të kësaj proze. Universi i novelës lartësohet para mendjes dhe syrit të çdo shqiptaroamerikani që ndërgjegjen, kumtin, zemrën dhe shpirtin e kanë në vendlindje, ne Shqiperi, por edhe ne atdheun e dyte te qindramije shqiptareve te merguar ne Amerike prej me shume se 30 vjetesh.

Falemindetit për çfarë i sjell lexuesve shqiptarë dhe amerikanë me novelën tënde i dashur mik!

16 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page