top of page

NGRICË E TMERRSHME…


PESË POEZI NGA MYSLIM MASKA

NGRICË E TMERRSHME…

Bën ngricë e tmerrshme,

Gati po ngrijmë,

E vetmja gjë që mund të bëjmë

Të ndezim zjarr…

I mblodhëm shkarpat

S’kemi shkrepse!...

MUZIKË DHOME NË KATËR KOHË

1

Sa u zhveshëm,

Krisën xhamat;

Trupat tanë

U mbushën me grimca yjesh.

(Edhe dy stralle që përplasen

Vezullojnë).

Jashtë dridheshin pemët,

Sa zogjtë

S’dinin ku të uleshin…

Një këpucë e jotja digjej

Bashkë me tavolinën

Nga cigarja ime harruar ndezur.

Kush dreq e theu cigarembajtësen?...

2

S’di kush e vodhi çelsin,

Siç e di mirë që xhamat e dritareve

I morën fëmijët jashtë

Dhe i bënë balona,

Kur unë e ti

Dridheshim e digjeshim

Në krevat

Ngethyer.

Dimër të tillë paçi

Dhe në pleqëri

O njerëz.

3

Zogjtë fluturuan pa e ditur për ku!

Foletë u kalbën,

Pemët u thanë;

Qielli u bë tokë:

Sa fëmijët loznin me yjet si me prushin.

Toka u bë qiell,

Ngjyrë meiti,

Dyll:

Kur hodha sytë lart,

Qava hidhur,

Se s’pashë asnjë yll…

4

Kur morëm flake

E u shkrimë,

Heshtëm

Si llavë e ngrirë.

Atë çast

Si një gjethe e florinjtë

Ra hëna në rrugë.

E mori një i verbër

Dhe deshi ta fuste në shpirt

(Meqë atë çast sikur pa dritë!)

Po kur ndjeu ulërimë yjesh,

E hodhi prapë

Në qiell…

36 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page