top of page

NGAZËLLIMI I DETIT !....- Aty ku natyra merr tjetër formë e poetët marrin frymëzim të kaltër !...Në Sarandë

qytet me buzëdetin Jon

ndihem me ngazëllime shpirti

në çdo hap mbi shëtitore…

Po marrë fjalët nga qielli

që më ngjyros mendimet

si një parajsë ëndrrash

me kujtime të largëta dashurie…

Një kryqëzor emocionesh

në heshtje të kaltër !....

Nga deti marrë ngazëllimet e shpirtit

përthyej mendimet si një ujëvarë

dhe ulem qetësisht në muzgun veror

me perëndim dielli të flaktë në horizont

Ngazëllim deti që më trazon deri në aortë

I ngjan imazhit të bukur

Me mijëra përjetime të shpirtit !...


Në Sarandë

qytet me buzëdetin Jon

me buzëgaz veror erdhi mes lexuesve

Poeti Odise Kote

për të dhënë ndjesinë e vargjeve

me shëtitjet buzë limanit

ku krenohen poetët

me dallgët në shpirtë…


Me duarshtrëngimin e përshëndetjes

poeti ngjeu penën në detin poetik

me frymëmarrje njerëzore në shpirtë

me lartësim të fjalës së shenjtë

në dalldisje valësh dhe rrezatim dielli !....


Këtu natyra dhe poeti

U bënë sinonim të njeri-tjetrit

Legjendë e fjalës së vërtetë

Që ripërtërin pulebardhat në udhëtime

Si shenjtore të ndjenjës së trishtë !...


I ngazëllyer foli shpirti i Odise Kotes :

- “Jam një nga të milionat poetë

Që shkruaj në vargje shëtitoren dhe detin

Unë nuk kam kthim nga shtrëngatat e fjalës

Nuk kam ndarje kurrë me poezinë…”Më rrezatoi fort kjo krenari poeti

Mes diellit e detit jonian

Më mbushi shpirtin me dashuri

Si Naimi i famshëm punëtor

Në portin e Sarandën u ndje poet

Duke i thurrur vargje për bukurinë !


Përsëritet kohrave ngazëllimi

nga Naim Frashëri në portë

tek Odise Kote në shëtitore

me Alda Bardhyli, Rita Petro e Mimoza Ahmeti

E njëjta ndjenjë, i njëjti frymëzim poetësh

Nga Saranda, oaz i kaltër bukurish !....

Sarandë, më 28 Korrik 2023

43 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page