top of page

NDOSHTA JETËN…


DY POEZI NGA MYSLIM MASKA

NDOSHTA JETËN…

“Ti e nxore

Të gjallin nga hiçi

Po Ti e nxore të vdekurin nga i gjalli”

Ti më bëre

Të më harbojë shpirti

Kur iu hodha malit si një kali.

Kali jele resh

Turfullonte

Me poetin të zbulonte jetën.

Miliarda yje

Xixat e patkonjve

Vezullonin të gjenin të vërtetën.

Nuk e di

Do ta gjejmë vallë?

Rendim me galop, po ku është finishi?

Nga ta di

Do jem a s’do jem gjallë

Ndoshta jetën e mban brenda HIÇI…

PËRSE

Përse qesh,

Kur duhet të qash

Për çka sheh e të dhëmb zëmra?

-Po, por jeta

S’është mëndafsh

Ka dhe gjak dhe dhimbje brënda…

Prill, 2022.

28 views1 comment

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page